Zachráni EÚ „pozitívny populizmus“?

WhyEurope

Prečo Európa? Pretože máme piknikové stoly namiesto hraničných kontrol. zdroj: WhyEurope/Twitter

Populistické prvky pretvárajú vlastným štýlom na jednoduché a zároveň provokatívne pro-európske príspevky na sociálnych médiách. EurActiv.com sa rozprával s jedným z týchto „pozitívnych populistov“.

Uhorky aj ochrana súkromia

Twitterový účet WhyEurope prekvapuje sviežimi pro-európskymi odkazmi, ktoré sú v ostrom kontraste s často nudnými oficiálnymi príspevkami európskych inštitúcií.

Napríklad pod hasthtagom #cucumberconspiracy (uhorková konšpirácia) sa snažia upozorniť na mýty ohľadom pravidiel EÚ týkajúcich sa zakrivenia uhoriek.

Ďalší tweet vysvetľuje pravidlá EÚ na ochranu súkromia s fotkou človeka fajčiaceho marihuanu, čo sa na oficiálny odkaz Komisie určite nepodobá.

Iniciatívu WhyEurope založili dvaja študenti, ktorí sa pred pol rokom rozhodli, že mladá generácia potrebuje byť aktívnejšia v čase narastajúcej podpory pravicového extrémizmu a nacionalistických hnutí.V skupine je dnes šesť študentov z Nemecka a Belgicka, ktorí študujú na univerzitách v Holandsku, Nemecku a Nórsku. V budúcnosti majú ambíciu svoju skupinu rozširovať.

Iniciatíva doposiaľ nebola podporená žiadnou európskou inštitúciou, politickou stranou, ani organizáciou a nedostala ani žiadne dotácie. V súčasnosti však zvažujú prihlásenie sa do niektorej zo súťaží o európsky projekt.

Pozitívny populizmus

Ideou projektu je bojovať proti populizmu pomocou jeho vlastných zbraní, vysvetľuje Benedikt.

„Snažíme sa zjednodušiť zložité výzvy pre zjednotenú Európu do konkrétnych výhod pre jednotlivcov v ich každodennom živote. Náš prístup nazývame pozitívny populizmus“, povedal.

Skupina zatiaľ pôsobí na Facebooku, Twitteri a Instagrame, jej webová stránka by mala byť spustená čoskoro.

Pre Benedikta a spoluzakladateľa projektu, Hansa-Christopha bolo prvotným impulzom britské referendum o odchode z EÚ.  V deň referenda sme si povedali, že nastal ten správny čas, vysvetlil Benedikt. Dodal, že on a jeho priatelia sa obávajú aj rastúceho populizmu v Nemecku a ďalších krajinách.

EÚ pod útokom

„Rozhodne vidíme, že EÚ je terčom útoku. Nevidíme ju však na pokraji kolapsu, čo možno pramení z optimizmu mladej generácie. Myslíme si, že pro-európske hlasy sú jednoducho málo hlasné,“ vysvetlil študent z Drážďan.

Ľudí, ktorí populistom veria, však Benedikt neviní.

„Európania často vnímajú výhody EÚ ako samozrejmé a nie sú zvyknutí bojovať za mier, prosperitu, demokraciu a slobodu tak, ako boli zvyknuté predošlé generácie. Reči o „európskych hodnotách“ sú tak pre bežného občana ťažko pochopiteľné.

„Zároveň sa ľudia obávajú aktuálneho vývoja a za chudobu je pre nich jednoduchšie viniť cudzinca alebo eurokratov. Dá sa im to vyčítať?“

Na otázku, čo si myslí o oficiálnej komunikácii EÚ, diplomaticky odpovedal: „Snažia sa to už robiť lepšie a sú aktívnejší na sociálnych sieťach“.

Dodal však, že ešte nikdy nevidel obyčajných ľudí s letákom vysvetľujúcim ako EÚ funguje a aké sú jej výhody.

EÚ potrebuje zmenu

Program Erasmus je podľa neho jednoznačne veľmi populárny, avšak mnoho ľudí si neuvedomuje, že je to vlastne iniciatíva Únie.

Zdôraznil, že projekt „pozitívneho populizmu“ nebol vytvorený pre podporu marketingu EÚ a že on a jeho priatelia sa o budúcnosť EÚ obávajú a veria, že Únia jednoznačne potrebuje zmenu.

„Som veľmi kritický, ale stále sa snažíme propagovať spoločný európsky prístup. Myslím si, že by sme mali mať nejakú formu Únie a tá sa musí zmeniť. Nesnažíme sa propagovať EÚ ako takú, ani neslúžime ako jej propaganda,“ povedal.

Pri otázke, či sa iniciatíve chce venovať aj po ukončení štúdia, Benedikt povedal, že projekt je pre neho v súčasnosti veľmi dôležitý, ale po univerzite sa pravdepodobne bude venovať iným veciam.

 

Originálny text preložila Kristína Kubišová.