Francúzske rozhodnutie o soche pápeža spôsobilo medzinárodný rozruch

Socha Jána Pavla II v Poľsku. FOTO: Waldemar Deska/EPA

Socha zosnulého pápeža Jána Pavla II. stojí v Bretónsku, na západe Francúzska. Francúzsky súd nariadil, aby sa z nej odstránil kríž. Proti tomuto rozhodnutiu vznikla petícia, ktorú podpísalo viac než 38 000 ľudí.

Signatári petície „nesúhlasia s odstránením kríža z verejného priestranstva a apelujú na kresťanské korene Európy“. Petícia vznikla v pondelok na portáli CitizenGo a je určená Európskemu parlamentu, stredo-pravej Európskej ľudovej strane (EPP) a Európskemu súdu pre ľudské práva (inštitúcia Rady Európy).

Konflikt prepukol minulý týždeň, keď vrchný francúzsky súd rozhodol, že mestečko Ploermel musí do šiestich mesiacov odstrániť kríž, ktorý je súčasťou sochy zosnulého pápeža. Socha stojí na verejnom námestí a nie je tak v súlade s legislatívou, podľa ktorej musia mať verejné priestranstvá sekulárny charakter.

Nahnevali Poliakov

Hoci sa problém netýka priamo sochy pápeža, rozhodnutie súdu nahnevalo poľskú rímskokatolícku cirkev. V Poľsku je bývalý pápež, poľský rodák, veľmi obľúbený a náboženské symboly pochopiteľne nie sú zákonom obmedzené.

Premiérka Poľska Beata Szydlová minulý víkend navrhla, aby sa socha presunula do Poľska. Chce ju tým„ochrániť pred cenzúrou“. Pápež Ján Pavol II bol podľa nej „veľký Európan“, ktorý symbolizoval „jednotnú kresťanskú Európu“.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/zavrhli-uhlie-katolicke-institucie-stahuju-svoje-investicie-z-uhlovodikov/

Szydlová dodala, že „diktát politickej korektnosti – sekularizácia štátu – otvára dvere hodnotám, ktoré sú nám kultúrne cudzie a ktoré vedú k tomu, že Európania sú vo svojich každodenných životoch terorizovaní“.

Kresťanské korene v ústave?

Sochu mestu Ploermel daroval ruský umelec Zourab Tseretel, pôvodom z Gruzínska. Na námestí stojí od októbra 2006. Kríž sa nachádza na oblúku nad sochou.

Skupina miestnych obyvateľov už vtedy bojovala za odstránenie kríža. Odvolávala sa na storočný francúzsky zákon o oddelení cirkvi od štátu. Starosta však odmietol.

Po rokoch právnych sporov minulú stredu najvyšší správny súd Francúzska rozhodol, že sa kríž musí odstrániť. Porušuje totiž zákon z roku 1905, ktorý zakazuje „vztýčenie alebo pripevnenie akéhokoľvek náboženského znaku alebo symbolu na verejnom priestranstve.“

Rozhodnutie súdu viedlo k protestom od predstaviteľov francúzskej rímskokatolíckej cirkvi. Konzervatívna francúzska poslankyňa Nadine Morano v stredu vyhlásila, že začína novú petíciu za „zahrnutie kresťanských koreňov do francúzskej ústavy“.

Maďarsko, ochranca kresťanských hodnôt

Vo štvrtok do sporu vstúpila aj Budapešť, keď ponúkla, že si sochu vezme a pokryje aj náklady na jej prepravu.

Maďarský minister zahraničných vecí oznámil, že ich diplomat už kontaktoval bretónske orgány, no ešte nedostal odpoveď.

„Z pohľadu európskej budúcnosti je akékoľvek rozhodnutie, ktoré sa snaží o obmedzenie kresťanstva alebo odstránenie kresťanských symbolov s pokryteckým odvolávaním sa na toleranciu, neuveriteľne škodlivé,“ povedal minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pre štátnu tlačovú agentúru MTI.

Rovnako ako jeho poľská kolegyňa, aj maďarský premiér Viktor Orbán sa stavia do pozície hlasného obhajcu európskej „kresťanskej identity“, ktorú podľa neho ohrozujú moslimskí utečenci.