Europol: adventný kalendár najhľadanejších zločincov

Adventný kalendár Europolu s 24 hľadanými zločincami. Zdroj: Europol

Európska agentúra pre policajnú spoluprácu Europol sa tohto roku pridala k tradícii adventných kalendárov. Jej online verzia je zoznamom najhľadanejších zločincov v Európe.

„Od 1. decembra budeme 23 dní po sebe uverejňovať jedného zločinca na úteku z jednej členskej krajiny denne“, povedal pre agentúru AFP hovorca Europolu Gerald Hesztera.

Hľadaná osoba bude uverejnená aj na sociálnych médiách, napríklad na Facebooku a Twitteri agentúry.

 

Každý z uverejnených zločincov bol odsúdený za vážne trestné činy, ako vraždy, únos, terorizmus, či pašovanie drog, a v súčasnosti je na úteku pred zákonom, povedal G. Hesztera.

„Všetci títo zločinci sú na úteku pred zodpovednosťou a trestom.“

Prvým v adventnom kalendári je Tibor Foco (60) z Rakúska, ktorý v marci 1986 zavraždil prostitútku. Bol odsúdený na doživotie, no v 1995 z väzenia utiekol. Za akúkoľvek informáciu vedúcu k jeho chyteniu je vypísaná odmena 2 900 eur.

Europol spustil webstránku s najhľadanejšími zločincami už v januári. Odvtedy sa podarilo zadržať 24 zo zverejnených osôb, v deviatich prípadoch priamo vďaka pomoci médií a informáciám verejnosti.

„Dúfam, že 24. decembra budeme môcť dať ľuďom pekný darček, keď zatkneme niektoré z týchto osôb“, povedal Hesztera.

Na stránke Europolu je v súčasnosti 68 hľadaných osôb, piati sú označení ako zatknutí. Sú medzi nimi aj Slováci: Kristian Danev, Marek Danihel, Marián Štajgár a Henrich Szücs.