Dánsky premiér znovuzvolený po tretí raz

Krátka správa

Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen bol znovuzvolený už po tretí raz. 13. novembra 2007 dosiahol jasné víťazstvo. Najzvučnejšími témami volieb sa stali štát blahobytu a ekonomika. Staro-nový premiér plánuje prijať také kroky, ako zníženie daní, zdokonalenie verejných služieb a zmeny v migračnej politike.

Pôvodne sa očakávalo, že stredo-pravá Nová aliancia bude tou silou, ktorá bude pri vytváraní novej koalície jazýčkom na váhach. Realita však ukázala, že Rasmussenova strana získala až 90 zo 179 parlamentných kresiel a to vďaka hlasovaniu voličov na Faerských ostrovoch.

Výsledky volieb budú zrejme dostačujúce na to, aby došlo k zachovaniu pôvodného zloženia vládnej koalície. „Venstre“, ako sa nazýva liberálne orientovaná premiérova strana, by mala vládnuť s  Konzervatívcami a krajne pravicovou Dánskou ľudovou stranou. Ľudovci zatiaľ ešte vo svojej histórii neobsadili žiadny vládny post a je otázne, či si ho budú reálne nárokovať v tomto prípade. Avšak na druhej strane už teraz sa vie, že si presadili právo veta v otázkach ako migračná a azylová politika.

Premiér sa nechal počuť, že jeho cieľom je dosiahnuť „širokú koaličnú základňu.“ Vyplýva to z toho, že zmeny, ktoré chystá, si budú vyžadovať širší konsenzus naprieč politickým spektrom. Preto premiér zvažuje, že do rozhovorov o novom vládnom programe zapojí aj už spomenutú Novú alianciu. Ide o liberálnu stranu, na ktorej čele stojí sýrsky rodák Násir Khader. Jeho agendou je uvoľňovanie imigračnej politiky. Zdá sa však, že konsenzus nebude možné nájsť predovšetkým kvôli nekompatibilným názorom s Ľudovcami.

Na voľbách sa zúčastnilo 86,6% oprávnených voličov. Aj keď nebola EÚ ich hlavnou témou, je možné, že výsledky spôsobia väčší tlak na premiéra, aby vypísal ratifikačné referendum o Lisabonskej zmluve. Došlo totiž k posilneniu strán, ktoré majú toto referendum vo svojej agende. Premiér doteraz ešte definitívne nerozhodol, akou cestou sa bude ratifikácia uberať. Na druhej strane však v tomto prípade nepokladá inštitút referenda za nevyhnutný. Podľa prieskumov by sa väčšina občanov rada vyjadrila k ratifikácii Lisabonskej zmluvy. Za vypísanie referenda sa z politickej sféry najviac zasadzujú Konzervatívci a súčasný minister zahraničia Stig Moller. Ako dôvod poukazujú na skončenie platnosti terajších dánskych výnimiek na spoluprácu v právnych záležitostiach a v boji proti terorizmu.