Belgicko bude mať novú dočasnú vládu

Foto: mmisso.deviantart.com

Krátka správa

Belgický kráľ Albert II. poveril 17. decembra 2007 súčasného premiéra Guy Verhofstadta zostavením novej dočasnej vlády. Mandátom by mala disponovať do 23. marca 2008. Po tomto dátume sa očakáva, že vláde začne predsedať víťaz posledných parlamentných volieb, Yves Leterme. Tomuto flámskemu kresťanskému demokratovi sa nepodarilo zostaviť vládu už dva razy.

Cieľom novej dočasnej vlády bude predovšetkým vytvoriť štátny rozpočet na rok 2008 a odštartovať proces inštitucionálnych reforiem. Podľa vyjadrení médií Verhofstadt už začal rozhovory s flámskymi a frankofónnymi politickými stranami. Ich myšlienkou je zostavenie akejsi asymetrickej koalície. Okrem jeho strany by mali byť jej súčasťou liberáli alebo socialisti z Valónska a liberáli alebo kresťanskí demokrati z Flámska.

Hoci flámski liberáli dočasného premiéra vzišli z júnových volieb ako tí, ktorí prehrali takmer všetko, čo mohli, nedávne prieskumy verejnej mienky vypovedajú o náraste ich popularity. Napríklad prieskum denníka La Libre Belgique hovorí o tom, že v dôsledku politickej krízy sa preferencie strany výrazne posilnili.  Ako noviny dodávajú, spoločnosť vníma Verhofstadta čoraz viac ako jednu z mála politických osobností schopných udržať jednotu krajiny.

Ako sa politická kríza stupňuje, vzrastajú obavy o možné rozdelenie krajiny. Na druhej strane La Libre Belgique publikoval 17. decembra správu, podľa ktorej je drvivá väčšina obyvateľov Belgicka za udržanie jednotnej štátnosti.

Belgicko je federálnym štátom pozostávajúcim z troch jednotiek. Sever – Flámsko – je hospodársky značne rozvinutý a bohatý. Na druhej strane južné frankofónne Valónsko ešte len prechádza reštrukturalizáciou priemyslu. Medzi týmito oblasťami sa nachádza Brusel a jeho okolie, ktoré je oficiálne bilingválnym regiónom. Realita však vypovedá o silnej frankofónii a to aj napriek pomerne silnému zastúpeniu Flámov. Flámsko už dlhší čas rozmýšľa o nejakej forme autonómie. Letermeho strana po voľbách začala požadovať pre svoj región silnejšie regionálne právomoci. Ide napríklad o oblasť dopravy, spravodlivosti, zamestnanosti a sociálneho zabezpečenia. Valónski politici namietajú, že decentralizácia v týchto oblastiach by de facto vyprázdnila podstatu súčasnej federálnej štátnosti.