array(0) { } NULL Zrušenie roamingových poplatkov mení návyky pri využívaní mobilov v zahraničí – euractiv.sk

Zrušenie roamingových poplatkov mení návyky pri využívaní mobilov v zahraničí

Počet dovolenkárov, ktorí si pri ceste do zahraničia vypli svoj mobil v Únii klesá. FOTO: EC

Podľa výsledkov bleskového prieskumu Eurobarometra si väčšina Európanov uvedomuje výhody roamingu bez dodatočných poplatkov. Až 72 percent opýtaných si tiež myslí, že z toho budú profitovať.

Hoci v priebehu ostatných vyše troch mesiacov rástla aj informovanosť o tom, ktoré poplatky sa rušili, 60 percent respondentov priznalo, že pri ceste do inej krajiny EÚ obmedzovalo používanie mobilného telefónu aj po 15. júni.

Európania môžu od polovice júna  pri cestovaní v EÚ používať svoje mobilné telefóny na hovory, posielanie SMS správ a prenos dát bez toho, aby museli platiť dodatočné poplatky za roaming.

https://euractiv.sk/clanky/informacna-spolocnost/roamingove-poplatky-v-unii-su-od-dnes-minulostou/

Väčší dopyt je v prospech všetkých, tvrdí Komisia

Podiel dovolenkárov, ktorí nikdy nevyužili mobilné dátové služby v zahraničí, klesol po 15. júni na 21 percent, čo je o polovicu menej ako v predchádzajúcich mesiacoch (42 percent). Rovnako klesol aj počet dovolenkárov, ktorí si pri ceste do zahraničia vypli svoj mobil.

„Toto je príklad, keď EÚ hmatateľne zlepšuje život európskych občanov,“ uviedla komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť, Marija Gabrielová. Eurokomisárka verí, že roaming za domáce ceny funguje a po službách je väčší dopyt. „Prospech z toho majú rovnako spotrebitelia i operátori,“ dodala Gabrielová.

O zmenách v roamingových poplatkoch vie v Únii v priemere 71 percent obyvateľov. Najinformovanejší sú obyvatelia Luxembursko a Slovinska. Slovensko je so 78 percentami v informovanosti nad európskym priemerom.

Mobilní operátori o výnimky zväčša nežiadali

Podľa Komisie mobilní operátori vo všeobecnosti nové pravidlá dodržiavajú. Vo svojich sieťach už zmenu správania dovolenkárov zaznamenali.

Eurokomisár Andrus Ansip hovorí, že mobilní operátori najmä v turistických oblastiach kvôli zvýšenému dopytu od dovolenkárov reagujú na danú situáciu investíciami do svojich sietí.

V porovnaní s letom 2016 ide o niekoľkonásobný nárast (3 až 6-násobný, v niektorých prípadoch dokonca aj väčší). Zatiaľ čo časť tohto nárastu odráža všeobecný medziročný rast spotreby dát na domácich trhoch, značnú časť možno pripísať novým roamingovým pravidlám.

Viacero operátorov hlási významný nárast prenosu dát v dôsledku využívania roamingu, čo sa odráža aj na výdavkoch mobilných spoločností.

Ak ale prevádzkovatelia preukážu, že ich podnikanie bude zrušením poplatkov za roaming poškodené, môžu stále požiadať telekomunikačné regulačné orgány o výnimku. Eurokomisárka Gabrielová včera na tlačovej konferencii uviedla, že od júna požiadalo o takúto výnimku na európskom trhu 30 spoločností.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/roaming-za-domace-ceny-od-15-juna/

Slováci sú o roamingu „pomerne informovaní“

Slováci patria v Európe podľa výsledkov posledného Eurobarometra medzi informovanejších obyvateľov Únie. Po Slovinsku má Slovensko takmer najnižší počet používateľov, ktorí svoje mobilné telefóny v zahraničí využívali „úplne obmedzene“.

Telefón si pri ceste do zahraničia po 15. júni vyplo len 5 percent Slovákov, pričom si v priemere vypínal telefón 12 percent Európanov. Roaming pre dáta si vypínalo 20 percent Slovákov a 32 percent Európanov.

Výrazný rozdiel pred a po odstránení poplatkov sa podľa Eurobarometra u Slovákov v celkovom používaní mobilných dát ale nezaznamenal. Kým pred 15. júnom mobilné dáta v zahraničí nikdy nevyužívalo 36 percent opýtaných Slovákov, po odstránení poplatkov ich stále nepoužívalo 33 percent opýtaných. V európskom priemere poklesol počet takýchto „nepoužívateľov“ zo 42 na 21 percent.

Bleskový prieskum Eurobarometra o roamingu sa uskutočnil koncom augusta, na konci hlavnej dovolenkovej sezóny.