Taliansko, Nemecko a Švajčiarsko už zaviedli dočasné moratóriá na rozvoj jadrovej energie, vláda v Berlíne urýchlila zavretie starých atómových elektrární. Revíziu energetickej stratégie plánuje aj Japonsko, možnosti vidí napríklad v solárnej energii.
Čína možno zdvojnásobí cieľ v oblasti fotovoltaiky, o obmedzení výroby energie z jadra uvažuje aj Taiwan.
Na očakávané zmeny v energetických politikách už reagujú aj investori. Relevantné indexy sa dostali na najvyššiu úroveň za posledných 14 mesiacov.
Globálny index FTSE Cleantech narástol od zemetrasenia v Japonsku 11. Marca o viac ako 8%. Index merajúci vývoj akcií v oblasti alternatívnych energií WilderHill New Energy Global Innovation získal asi 12%.
„Ak bude jadro prispievať menej, potom bude niečo musieť výpadok nahradiť a to môžu byť veľmi pravdepodobne obnoviteľné zdroje“, tvrdí prezident singapurskej AES Corporation Paul Hanrahan.
Čína, najväčší spotrebiteľ energie na svete, už ohlásila plány na zvýšenie cien energie z obnoviteľných zdrojov. Chce tým v najbližších dvoch rokoch posilniť investície. Čínsky zákon o obnoviteľných zdrojoch zaväzuje všetkých operátorov sietí aby kupovali všetku obnoviteľnú energiu vyrobenú v ich regióne, aj keď je drahšia, než z uhoľných elektrární.
Analytici predpovedajú rast obnoviteľných zdrojov
„Nech už bude presný výsledok akýkoľvek, udalosti vo Fukušime pravdepodobne posunú ťažisko energetickej politiky k obnoviteľným zdrojom“, píše v správe z 28. marca Pricewaterhouse Coopers (PwC).
Robin Batchelor, investičný manažér v BlackRock, ktorý spravuje 8,2 miliardy dolárov vo fondoch na energetické projekty, vyhlásil, že Fukušima môže zamerať pozornosť investičných manažérov na obnoviteľné zdroje.
Európa nedokázala splniť cieľ stanovený v Smernici o elektrickej energii z obnoviteľných zdrojov, aby v roku 2010 pochádzalo z týchto zdrojov 21%0 vyrobenej elektrickej energie. Teraz sa snaží, aby v roku 2020 pokrývali obnoviteľné zdroje 20% spotreby.
Napriek tomuto neúspechu cíti Thorbjoern Jensen, analytik pre trh s ropou, zelenú zmenu v klíme na kontinente. „Určite budeme svedkom toho, že sa zvýši snaha všetkých vlád tu v Európe diverzifikovať zdroje výroby elektriny.“
Európa stráca globálnej prvenstvo
V roku 2010 pripadala na Európu polovica hodnoty globálnych kontraktov v sektore obnoviteľných zdrojov. Celková hodnota presiahla 13 miliárd dolárov, tvrdí PwC v citovanej správe.
V roku 2010 narástol podľa PwC počet kontraktov v projektoch zelenej energie o 66%.
Výkonný riaditeľ Schneider Electric Jean-Pascal Tricoire je však upozorňuje, že Európa riskuje stratu globálneho prvenstva v zelenej energii.
„Nie som si istý, či robí Európa dosť na to, aby si udržala globálne prvenstvo v inováciách v tomto sektore“, povedal pre Financial Times. „Ekosystém vytvorený v Európe je naladený príliš na ochranu minulosti a nedostatočne na dobíjanie budúcnosti.“
Predpovede potvrdzuje aj správa Pew Environment Report, ktorá vyšla 29.marca. Podľa nej je najväčším investorom do čistej energie Čína, ktorá poskytla 54,4 miliardy dolárov.
Spomedzi krajín EÚ nájdeme na druhom mieste Nemecko, Taliansko je štvrté, zvyšok EÚ-27 piaty, Španielsko ôsme, Francúzsko deviate a Británia trinásta.
EurActiv podľa Reuters