Do vyšetrovania vraždy maltskej novinárky sa zapojí Europol

Spomienkové zhromaždenie v Bruseli. Foto: Olivier Hoslet/EPA

Vyšetrovatelia z Europol-u cestujú tento týždeň na Maltu, aby pomohli s vyšetrovaním vraždy slávnej novinárky Daphne Caruana Galizia.

Maltskej polícii už asistuje americká FBI a holandská forenzná polícia. Krajina sa rozhodla zapojiť aj Európsku agentúru pre policajnú spoluprácu (Europol) po tom, čo na to apeloval Európsky parlament.

 

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/mafianska-vrazda-prominentnej-maltskej-novinarky-sokovala-europu/

 

Jeho predseda Antonio Tajani v utorok žiadal medzinárodné zapojenie. Tlak je najmä dôsledkom obáv, že prípad nebude dôkladne vyšetrený.

Daphne Caruana Galizia zabila 16. októbra bomba nastražená v jej aute. K výbuchu došlo len pár minút po tom, čo opustila dom. Ako investigatívna novinárka išla tvrdo po prípadoch korupcie a organizovaného zločinu s prepojením na politiku.

Polícia nateraz neposkytuje veľa informácii o tom, ako vyšetrovanie napreduje. Nepotvrdila ani typ výbušniny použitej pri atentáte. Vzorky putovali do zahraničných laboratórií. Celé tímy pracujú aj na preverovaní tipov, ktoré polícii poskytuje verejnosť.

Na stredomorský ostrov Malta, ktorý má 430 tisíc obyvateľov, vrhla vražda zlé svetlo a hovorí sa o ňom ako o krajine, kde pri relatívne dobrej ekonomickej situácii, prekvitá organizovaný zločin a pranie špinavých peňazí.

Vo štvrtok večer usporiadala skupina aktivistiek štvordňový protest, v rámci ktorého žiadajú odstúpenie generálneho prokurátora a šéfa polície.

„Je zjavné, že potrebujeme obnoviť dôveru vo fungovanie našich inštitúcií a demokracie. Aby sa tak stalo a aby to bolo vidieť musia politici rýchlo konať,“ napísala skupina vo vyhlásení.

„Toto nie je Malta, ktorú poznáme. Chceme bezpečnosť, ochranu, úprimnosť a transparentnosť.“

Traja synovia novinárky poslali demonštrantkám pizzu a listy vavrínu zo záhrady svojej matky ako symbol „sily a odvahy“.

Maria Pisani z nadácie Integra hovorí, že vražda novinárky ukázala znepokojivý stav štátu, ktorý je výsledkom neschopnosti vlády pochopiť význam dobrého vládnutia a silných inštitúcií.

„Už príliš dlho sa našu krajiny zväzuje kultúra beztrestnosti, rodinkárstva a normalizácia zneužívania moci. Je načase brať našu vládu, parlament a politické strany na zodpovednosť.“

K výzve na odstúpenie policajného šéfa a generálneho prokurátora sa pridala aj strešná organizácia občianskej spoločnosti na Malte.

Caruana Galizia veľa písala o korupčných praktikách v najvnútornejšom kruhu premiéra Muscata. V poslednom čase sa venovala aj opozícii.

 

https://euractiv.sk/clanky/europa-dnes/maltsky-premier-je-uprostred-predsednictva-aj-korupcneho-skandalu/

 

Caruanovej rodina obviňuje Musacata z toho, že pretvoril Maltu na mafiánsky ostrov.

Brtiský denník Guardian písal o možnom spojení prípadu Caruana Galizia a organizovanej zločineckej sieti, ktorá pašovala do európy líbyjskú ropu. Taliansky prokurátor obvinil maltské úrady so slabej až nijakej spolupráce.

Caruana Galizia v svojich textoch tento biznis ako aj jeho maltských účastníkov spomínala. Jeden z nich bol v Taliansku zatknutý len pár dní po vražde novinárky.

Europarlament vysiela delegáciu

“Zdá sa, že sa korupcia na Malte rozširuje a stáva sa ziskovým obchodným modelom,” vyhlásil šéf skupiny liberálov a demokratov v EP Guy Verhofstadt. Delegácia zložená z poslancov EP má preto preskúmať, ako sa na Malte “uplatňuje právny poriadok, aké kroky sa prijímajú proti korupcii a ako sa rieši pranie špinavých peňazí”.

Predseda Európskeho parlamentu Tajani pozval do francúzskeho Štrasburgu aj rodinu zavraždenej novinárky – manžela Petra a troch synov Matthewa, Andrewa a Paula.