Elektromobily vyhovujú zvykom európskych vodičov

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Spoločné výskumné centrum (JRC) pri Európskej komisii sa v dvoch prieskumoch bližšie zameralo na spôsoby jazdy a parkovania a tiež postoje vodičov k elektrickým vozidlám v šiestich krajinách EÚ – Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Španielsku, Taliansku a Veľkej Británii. V roku 2011 sa práve v nich predalo až 75 % nových osobných vozidiel z celkového obejmu v EÚ.

Vodiči v priemere najazdia medzi 40 – 80 km denne, čo je dojazd, ktorý bez problémov zvládnu aj dnešné elektromobily. Dĺžka parkovania medzi jednotlivými jazdami je asi 6 hodín, počas ktorých sa auto môže nabiť. Po poslednej jazde v daný deň sa auto obyčajne zaparkuje na viac ako 16 hodín, čo dostatočne stačí na plné pomalé nabitie batérie vozidla. Prieskum  tiež ukázal, že vodiči výraznejšie nepoužívajú svoje autá počas víkendov, takže elektromobil pokryje aj potreby počas voľných dní.

Pokiaľ ide o postoje vodičov v týchto 6 krajinách Únie, JRC uvádza, že vodiči si uvedomujú príležitosti, ktoré elektromobily ponúkajú (menej hluku, nulové emisie), ale na to, aby ich považovali za decentnú alternatívu, je najprv potrebné splniť niekoľko predpokladov, ako je nižšia cena a lepší dojazd. Mnoho vodičov má tiež pocit, že nemajú dostatočné povedomie o špecifických aspektoch elektromobilov, predovšetkým typickej dĺžke nabíjania a nákladoch. Tým sa zdôrazňuje potreba predvádzacích aktivít v snahe zvýšiť povedomie verejnosti o elektromobilite. 

Zdroj: JRC

Analýzy v anglickom jazyku nájdete na nižšie uvedených linkách.