V prípade britskej atómky padlo konečné rozhodnutie

Zdroj: Wikimedia

Britská vláda a francúzska spoločnosť Électricité de France (EDF), ktorá má jadrovú elektráreň Hinkley Point C prevádzkovať ukončili rokovania a dohodli sa na konečnom investičnom pláne.

Viac ako 2/3 počiatočných investičných nákladov na výstavbu kontroverzného projektu poskytnú dvaja čínski investori China General Nuclear Power a China National Nuclear.

Britský premiér David Cameron a čínsky prezident Ši Ťin-pching by mali konečnú dohodu podpísať už na októbrovom spoločnom stretnutí. Informoval o tom britský denník Guardian.

EDF ale aj čínsky China General Nuclear budú zodpovední za prípadné prekročenie nákladov na výstavbu elektrárne s dvoma EPR reaktormi od francúzskej Arevy. Výstavba jadrových elektrární v Európe totiž čelí obrovským časových sklzom, čo sa prejavuje aj na zvyšovaní celkových nákladov.

Ako príklad môžeme uviesť fínsku elektráreň Olkituoto s rovnakou EPR technológiou, akú chcú využiť v Hinkley Point C. Tú mali spustiť do prevádzky v roku 2010, avšak termín dokončenia sa posunul až na rok 2018, pričom odhadované náklady sa navýšia o približne 2,6 miliardy eur.

Dokončenie francúzskeho jadrového projektu vo Flamanville posunuli už o päť rokov, pričom spustenie EPR reaktorov do prevádzky sa predpokladá až v roku 2017. Kvôli technologickým problémom sa však môže výstavba oddialiť ešte viac.

Kritika neutícha

Britská vláda čelí ostrej kritike zo strany verejnosti ale aj finančných analytikov. Najnovšia správa HSBC banky, ktorá v minulosti vystupovala ako poradca pre EDF pre oblasť financovania novej jadrovej elektrárne uvádza, že projekt sa stáva „čoraz ťažie odôvodniteľným“.

Banka varuje najmä pred „obrovským rozdielom medzi britskými cenami (energie) a cenami z Hinkley“. Ostrovná krajina sa totiž zaviazala prevádzkovateľovi garantovať výkupnú cenu za vyrobenú energiu v hodnote 92,5 libry za megawatt hodinu (MWh) a to na 35 rokov. V súčasnosti sa veľkoobchodné ceny pohybujú približne na 50 librách za MWh.

Európske veľkoobchodné ceny elektrickej energie budú podľa odhadov HSBC klesať aj v budúcnosti a to spolu s domácim dopytom po energiách, ktorý by podľa spoločnosti National Grid mal každoročne poklesnúť až o 1 percento.

HSBC navyše upozornila, že reaktor nemusí byť vôbec životaschopný, keďže v čase spustenia do prevádzky by mali byť k dispozícii viaceré nové elektroenergetické siete, ktoré prepoja Britániu so zvyškom európskeho kontinentu. Elektrickú energiu by teda mohli dovážať a to výrazne lacnejšie.

Britská exekutíva si za investičným rozhodnutím stojí. „V najbližších rokoch budeme musieť vyradiť šesť z ôsmych existujúcich jadrových reaktorov a musíme túto výrobnú kapacitu nahradiť,“ citoval zdroj blízky vláde denník Guardian.

Európska komisia v októbri minulého roka Británii schválila štátnu pomoc vo forme garancií pre projekt Hinkley Point za približne 22,5 miliardy eur s odôvodnením, že bez tohto projektu by bola ohrozená bezpečnosť dodávok elektrickej energie. Hinkley point C má vyrábať až 7 percent britskej elektrickej energie.

Rakúsko ale aj viaceré rakúske a nemecké spoločnosti obchodujúce s energiou z obnoviteľných zdrojov minulý mesiac podali voči rozhodnutiu sťažnosť na Európsky súdny dvor. Rakúsky kancelár Werner Faymann tvrdí, že jadrová technológia nespĺňa podmienky štátnej pomoci pretože nie je „novou technológiou“.