Únia zafinancuje plynovodné prepojenie s Poľskom aj Eastring

Eastring

Pôvodné trasovanie plynovodu Eastring. FOTO-EUSTREAM

Slovensku sa podarilo presadiť sa s dvoma energetickými projektmi v tohoročnej “súťaži” Európskej únie (EÚ) o financovanie prioritných európskych projektov energetickej infraštruktúry.

Finančnú podporu z Bruselu získala firma Eustream, a.s., na plynové prepojenie s Poľskom a na vypracovanie štúdie realizovateľnosti projektu plynovodu Eastring.

“Fakt, že Slovensko získalo podporu EÚ pre dva dôležité projekty v plynárenstve, je nesporný úspech. Prepojenie Slovenska so susedným Poľskom, ale aj plynovod Eastring, sú dobré správy pre vyššiu energetickú bezpečnosť Slovenska, ako aj celej EÚ,” okomentoval rozhodnutie minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD).

Nástroj na spájanie Európy

Projekty na pôvodný návrh Európskej komisie (EK) v piatok (17.2.) odobrili predstavitelia členských štátov EÚ v Bruseli.

Tohoročná suma vo výške 444 miliónov eur sa prerozdelí medzi 18 vybraných prioritných európskych projektov energetickej infraštruktúry. Zdroje zaistí európsky fond Nástroja na spájanie Európy (CEF).

Ide o projekty s “pridanou európskou hodnotou”, ktoré sú zamerané na oblasť elektriny (sedem projektov), rozvoja tzv. inteligentných sietí (jeden projekt) a na prepravu plynu (desať projektov). Päť zo schválených projektov sú čisto stavebné práce (350 miliónov eur) a 13 z nich sú štúdie o realizovateľnosti (94 miliónov eur).

Vybrané projekty znamenajú pokračovanie vo vzájomnom prepájaní európskych energetických sietí, sú zárukou vyššej bezpečnosti dodávok a zlepšenia perspektívy využívania obnoviteľných zdrojov v celej EÚ.

Prepojenie severu a juhu

Podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič privítal pozíciu členských štátov, že odobrili 444 miliónov eur na projekty, ktoré navrhla exekutíva EÚ.

“Ide o projekty, ktoré prepájajú sever s juhom Európy dobudovaním infraštruktúry v sektoroch elektriny, plynu či inteligentných sietí. Som rád, že medzi projektmi, ktoré dostanú pomoc, sú aj dva spojené so Slovenskom,” povedal Šefčovič.

Spresnil, že sumu 107,74 miliónov eur získa slovensko-poľský plynový interkonektor.

Na tomto projekte pracuje spoločnosť Eustream, a.s., s poľským partnerom Operator Gazociagow Przesylowych Gaz System, S.A. Slovenská spoločnosť okrem toho má nárok na ďalších milión eur na projekt štúdie týkajúcej sa plynového potrubia medzi Bulharskom a Slovenskom, ktorý je známy ako projekt Eastring.

Zásobník LNG na ostrove Krk

Slovenska sa týka aj ďalší projekt, ktorý získal podporu EÚ: zásobník na skvapalnený plyn (LNG) na chorvátskom ostrove Krk.

CEF ho bude spolufinancovať vo výške 102 miliónov eur.

Terminál bude mať ročnú kapacitu tri miliardy kubíkov plynu, ktorý sa bude postupne dopravovať loďami.

Projekt bude stáť 363 miliónov eur. Ráta sa s tým, že plynojem bude hotový o dva roky. Z Krku bude viesť plynovod do Rakúska, kde sa napojí na rozvodnú sieť Európskej únie.

Dvojročná aktualizácia programu

Eurokomisár pre klímu a energetiku Miguel Arias Caňete v súvislosti v CEF pripomenul, že ide o ďalší míľnik pre dosiahnutie čistejšej a konkurencieschopnejšej európskej energetiky.

“Vďaka tomuto balíku má balíček návrhov Európskej komisie na čistú energiu pre všetkých ľudí oveľa bližšie k realite. EÚ demonštruje svoj záväzok dodávať lacnejšiu, udržateľnejšiu a bezpečnejšiu energiu pre európskych spotrebiteľov,” uviedol Caňete.

EÚ v súčasnom programovacom období (2014-2020) vyhradila prostredníctvom nástroja CEF celkom 5,35 miliardy eur na projekty transeurópskej energetickej infraštruktúry. Únia má v databáze pre rozvoj energetickej infraštruktúry 195 projektov označených ako “projekty spoločného záujmu”. Tento zoznam sa aktualizuje každé dva roky, najbližšia aktualizácia projektov sa očakáva koncom tohto roka.

EÚ v roku 2014 v rámci prvej výzvy na energetické prepojenie Európy podporila 34 projektov (granty vo výške 647 miliónov eur), v roku 2015 to bolo 35 projektov (366 miliónov eur) a v roku 2016 27 projektov spolu získalo 707 miliónov eur.