Ukrajina prestala nakupovať ruský plyn

Zdroj: shannonpatrick17/Flickr

Po neúspešných trojstranných rokovaniach o pokračovaní dodávok plynu s Ruskou federáciou a Európskou komisiou prestal Kyjev od dnes nakupovať ruský plyn.

„Vzhľadom k tomu, že dohoda medzi Naftogazom a Gazpromom k 30. Júnu vypršala a podmienky na dodávky zemného plynu na Ukrajinu neboli  dohodnuté, Naftogaz už nebude pokračovať v nákupe plynu od ruskej spoločnosti,“oznámil ukrajinský energetický koncern v tlačovej správe.

Naftogaz však uistil, že bude aj naďalej pokračovať s prepravou dodávok ruského plynu ďalej na západ, cez Slovensko k ostatným európskym zákazníkom.

„Dodávky plynu cez Ukrajinu pre európskych klientov Gazpromu budú pokračovať v plnom objeme,“ dodali zástupcovia štátnej energetickej firmy.

Ruský minister pre energetiku Alexander Novak považuje rozhodnutie Kyjeva za bezdôvodné a politicky motivované.

Gazprom prerušil dodávky plynu na Ukrajinu v júni 2014 po konflikte ohľadom ceny a dlhu, ktorý by mal Kyjev Rusku zaplatiť. Odvtedy Európska únia sprostredkovala niekoľko rokovaní, ktoré viedli k podpisu dočasných zmlúv.

Naftogaz tvrdí, že je pripravený pokračovať v nákupe plynu z Ruska, ale až potom, čo opätovne uzatvoria zmluvu na zimné dodávky, ktorá bude platiť až do 31. marca 2016.

Ďalšie trojstranné rokovania vo Viedni by  sa mali uskutočniť v septembri.

Problémom je zľava

Hlavným dôvodom zlyhania rokovaní medzi Alexandrom Novakom a jeho ukrajinským náprotivkom Vladimirom Demčyšynom bola údajne zľava, ktorú Gazprom ponúkol na 1000 metrov kubických (m3) plynu.

„Ukrajina nesúhlasí s rozmerom zľavy ponúknutej Ruskom na tretí štvrťrok,“ uviedol Demčyšyn. Neuviedol však, akú cenu by Kyjev považoval za vhodnú a prijateľnú.

Rusko podľa anglicky hovoriacej ruskej televízie Russia Today odmietlo zvýšiť zľavu, ktorú ponúklo Ukrajine na jarné dodávky. „Cena 247 dolárov (za 1000 m3) je absolútne nekonkurencieschopná, preto sme prekvapení, že Ukrajina chce ešte oveľa nižšiu cenu,“ povedal Novak s tým, že cena „nepodlieha korekcii.“

Novak zároveň potvrdil, že Moskva bude aj naďalej zásobovať juhovýchodnú časť Ukrajiny zásobami plynu tak, ako to robí od februára tohto roka a to aj napriek „zmrazeniu“ nákupu ďalších zásob.

Kyjev zastavil dodávky plynu na Donbas, kde momentálne stále prebieha ozbrojený konflikt údajne kvôli „porušenej infraštruktúre.“ Rusko tvrdí, že Ukrajina musí zaplatiť za plyn, ktorý dodávajú na územie ovládané rebelmi.