Slovensko chce opciu na 17% akcií elektrární. Podmienkou je dostavba Mochoviec

Premiér Róbert Fico plánuje navýšiť menšinový podiel Slovenska v Slovenských elektrárňach na 51 percent, „ak to bude pre štát výhodné“.

„Ak dôjde k dohode medzi Enelom a niekým o predaji prvého balíka 33 %, budeme chcieť mať opciu na 17 % po dokončení tretieho a štvrtého bloku,“ avizoval Fico na dnešnej tlačovej konferencii.

Podmienkou však podľa premiéra ostáva dostavba jadrovej elektrárne v Mochovciach. „Akonáhle sa dostavajú tieto bloky, za čo má plnú zodpovednosť taliansky Enel, máme záujem, ak to bude pre štát výhodné, o 17 percent akcií,“ potvrdil.

Väčšinu akcií elektrární v súčasnosti vlastní talianska spoločnosť Enel, ktorá plánuje ich predaj v dvoch fázach. V súčasnosti exkluzívne rokujú o predaji polovice svojho 66 percentného podielu v elektrárňach s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH), ktorý vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, Patrik Tkáč a finančná skupina J&T. Podľa kuloárnych informácií už došlo k všeobecnej dohode o predaji, definitívne by sa mala transakcia dotiahnuť do mesiaca.

Podľa predsedníčky Úradu jadrového dozoru Marty Žiakovej však dostavba mochoveckých blokov nepokračuje podľa plánovaného harmonogramu. V júni tohto roka sa akcionári dohodli na opätovnom posune termínu spustenia do prevádzky tretieho bloku jadrovej elektrárne a to z novembra 2016 na začiatok roka 2017. Druhý blok by mal byť následne spustený približne o rok.

Vláde o výhodnosti či nevýhodnosti zvyšovania štátneho podielu v elektrárňach v súčasnosti radí Slovenský plynárenský priemysel (SPP) spolu s poradenskou firmou KPMG. V rámci analýzy posudzujú viacero možností ako navýšiť majetkovú účasť Slovenska.

V minulosti o podiel v Slovenských elektrárňach prejavilo záujem aj konzorcium rafinérie Slovnaft a maďarskej skupiny MVM Group, či Čínska národná jadrová spoločnosť – CNNC.

EurActiv/TASR