Orbán a Putin sú spokojní, že Komisia povolila investíciu do reaktorov

Viktor Orbán, Vladimir Putin

Orbán (vľavo) a Putin. FOTO-TASR/AP

Pondelňajší súhlas Európskej komisie (EK) týkajúci sa štátnej pomoci rozšírenia jadrovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi bol hlavným bodom telefonického rozhovoru predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Hovor inicioval Orbán, uviedol úrad maďarskej vlády agentúre MTI.

Vyjadrili spokojnosť s verdiktom Komisie

O rozhovore pôvodne informovala Putinova oficiálna stránka kremlin.ru.

Orbán s Putinom prerokovali aktuálne otázky dvojstranných rusko-maďarských vzťahov a zhodnotili plnenie dohôd z budapeštianskej návštevy ruského prezidenta uskutočnenej 2. februára.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/orban-putin-utuzuju-spolupracu/

Maďarský premiér a ruský prezident vyjadrili spokojnosť s verdiktom EK, ktorým sa odstránila posledná prekážka v realizácii rozšírenia elektrárne v Paksi o dva nové bloky prostredníctvom ruskej štátnej spoločnosti Rosatom.

EK v pondelok 6. marca v Bruseli oznámila, že dospela k záveru, že finančná podpora Maďarska na výstavbu dvoch nových jadrových reaktorov v jadrovej elektrárni Paks (Paks II) zahŕňa štátnu pomoc.

Náhrada za zastarané reaktory

Podľa komisie je táto pomoc v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci na základe záväzkov maďarskej vlády, pričom nepovedie k obmedzovaniu hospodárskej súťaže.

Eurokomisárka zodpovedná za hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v správe pre médiá pripomenula, že Maďarsko sa rozhodlo investovať do výstavby Paks II, na čo má právo podľa základnej európskej legislatívy.

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/madarsky-expert-o-novej-atomke-su-aj-ine-alternativy-ale-vlada-nediskutovala/

Maďarsko plánuje investičnú pomoc na výstavbu dvoch nových reaktorov VVER-1200/V491, ktoré majú nahradiť štyri zastarané reaktory typu VVER 440 postavené v 80. rokoch 20. storočia, ktoré predstavujú 53 % domácej výroby elektrickej energie.

Budapešť tvrdí, že výstavba Paks II je nevyhnutná na výmenu generačne zastaraných reaktorov a na zaistenie nových kapacít na výrobu energie.