Obnoviteľné energie: Europoslanci chcú pre rok 2030 cieľ 35 percent

Hlasovanie vo výbore. FOTO: [European Parliament]

V utorok 28. novembra sa pod drobnohľadom ocitol Výbor Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE).

Hlasovalo sa v ňom totiž o dvoch dôležitých smerniciach, ktoré sú súčasťou balíka Európskej komisie „Čistá energia pre všetkých Európanov“. Po napínavých vyjednávaniach schválili europoslanci ciele v oblasti energetickej efektívnosti a obnoviteľných energií pre rok 2030.

Záväzné aj nezáväzné ciele

Pre energetickú efektívnosť žiadajú zvýšenie o 40 percent oproti roku 1990. Podiel obnoviteľných energií na celkovej energetickej spotrebe sa má podľa nich zvýšiť na 35 percent. Prvý cieľ je poňatí Parlamentu právne záväzný na európskej, ale aj národnej úrovni, čo prešlo vo výbore len o jeden hlas. Druhý cieľ týkajúci sa obnoviteľných energií je záväzný iba na európskej úrovni.

Schvaľovaniu smernice o efektívnej efektívnosti predchádzala divoká kampaň, počas ktorej bol hlavný spravodajca Adam Gierek obvinený z toho, že vybočil z politickej línie svojej frakcie Socialistov a demokratov (S&D).

Výsledok hlasovania priemyselného výboru nakoniec odzrkadlil predchádzajúce parlamentné rezolúcie a nezáväzné stanovisko, ktoré v septembri prijal výbor pre životné prostredie.

Boj o energetickú efektívnosť

Environmentálne organizácie výsledok vítajú, najmä po nezvyčajne napätom úvode, počas ktorého tieňový spravodajca za skupinu Európskej ľudovej strany (EĽS) Markus Pieper vyslovil niekoľko silných tvrdení.

Nemecký poslanec vyhlásil, že ostatné politické skupiny šíria „falošné správy“ a obvinil S&D z podľahnutia „utopickej“ myšlienke energetickej efektívnosti. Pieper tiež v snahe zdiskreditovať návrhy S&D pripomenul, že ich podporuje aj krajne pravicová skupina Európa národov a slobody (ENF).

S&D nakoniec dodatkom, ktoré sa snažili presadiť členovia EĽS a ktoré by znamenali 30 percentný právne nezáväzný cieľ, odolala.

https://euractiv.sk/clanky/inteligentne-mesta/ak-plytvat-energiou-tak-len-obnovitelnou/

Hlasy počítali elektronicky

Predseda výboru Jerzy Buzek (EPP) sa musel často uchyľovať k elektronickému spočítavaniu hlasov. Ukázalo sa totiž, že poslanci majú veľmi rozdielne názory na to, ktorým sa smerom má smernica o energetickej efektívnosti uberať.

Nemecká poslankyňa Martina Wernerová (S&D) označila výsledok hlasovania za „veľké politické víťazstvo po tvrdom boji medzi politickými skupinami.“

Wernerová kritizovala EĽS: „Museli sme čeliť závažným pokusom (zo strany EĽS) o oslabenie smernice o energickej efektívnosti. Dokonca aj Komisia uznala, že ich dodatky by znamenali napríklad nulovú ročnú mieru úspor počas obdobia 2021 – 2030. To je neprijateľné.“

Rada EÚ sa už dohodla na všeobecnom prístupe ohľadom smernice o energetickej efektívnosti. Keď teda smernica dostane zelenú aj v parlamentnom pléne, všetko bude pripravené na trialóg, cez ktorý inštitúcie dospejú k spoločnej pozícii.

Obnoviteľné zdroje: 35 percent

Ešte pred hlasovaním o energetickej efektívnosti sa schvaľovala smernica o obnoviteľnej energii. Spravodajca José Blanco López (S&D) bol rád, že jeho materiál podporilo 43 poslancov. Proti bolo len 14.

Materiál však mnohí označujú za „premeškanú príležitosť“ pre klimatickú politiku EÚ. Poslanci navýšili cieľ navrhovaný Komisiou z 27 na 35 percent, a to bez právne záväzných národných cieľov.

Zelení poslanci kompromis kritizujú a tvrdia, že 35 percent bolo „úplné minimum“ potrebné na to, aby EÚ dodržala svoje klimatické záväzky, ktoré jej vyplývajú z Parížskej dohody.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/stopercentne-obnovitelna-elektrina-je-mozna-lokalne/

Spravodajca chcel viac

Spravodajca Blanco López priznal, že by radšej ostal pri svojom návrhu, ktorý obsahoval cieľ 40 percent a záväzné národné ciele, no vysvetlil, že schvaľovanie návrhov v parlamente sa jednoducho nezaobíde bez kompromisov.

Prešla aj 10 percentná miera „pružnosti“. To znamená, že členské štáty môžu „za výnimočných a riadne odôvodnených podmienok“ ciele nesplniť.

Expert na obnoviteľnú energiu zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) označil návrh za „bezzubý“ a vyhlásil, že schválenie miery „pružnosti“ dalo investorom signál, že EÚ „ustupuje od obnoviteľnej energie“

Blanco López však po hlasovaní na Twitteri napísal, že prijatý materiál „zlepšuje právnu istotu pre investície, pretože zabraňuje spätným zmenám,“ a keďže zjednodušuje administratívne procesy pre projekty do jedného megawattu, podporuje aj menšie iniciatívy.

Šefčovič priznal 30 percent

Schválenie materiálu ITRE prichádza krátko po tom, čo podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič priznal, že prudký pokles ceny obnoviteľnej energie znamená, že 30-percentný cieľ si už „môžeme dovoliť“. To môže posilniť parlamentnú pozíciu pri budúcoročných trilaterálnych rokovaniach.

Členské štáty EÚ musia ešte finalizovať spoločnú pozíciu v Rade EÚ. Počas stretnutia, ktoré je naplánované na 18. decembra, by sa mali pokúsiť urovnať rozdiely. Keď sa zhodnú na všeobecnom smerovaní, aj tento materiál bude môcť vstúpiť do fázy trialógu s Európskou komisiou a parlamentom.

Komisia už predtým vyjadrila nádej, že smernica o energetickej efektívnosti aj smernica o obnoviteľnej energii vstúpia do platnosti na začiatku budúceho roka.