Obchádzanie Ukrajiny vyjde Gazprom draho, upozorňujú analytici

Moskva plánuje kvôli viacerých sporom s Kyjevom po roku 2019 úplne odstrihnúť Ukrajinu od tranzitu zemného plynu do EÚ a presmerovať dodávky do nového plynovodu, ktorý povedie cez Turecko.  

Analytici upozorňujú, že aj keď dôjde k odklonu dodávok, štátny energetický koncern Gazprom bude musieť aj naďalej platiť ročné tranzitné poplatky krajinám ako Slovensko a Bulharsko a to až do výšky 1 miliardy dolárov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na zdroje blízke plynárenskému priemyslu.

Slovenský prepravca má s Gazpromom uzavretú zmluvu až do roku 2028, bulharský až do roku 2030. Ruský energetický gigant navyše musí podľa zmluvy platiť aj v prípade, že žiadny plyn v skutočnosti cez krajiny nepotečie.

„Toto je najväčší problém – nikto nevie, čo urobiť s touto zmluvou (so Slovenskom),“ uviedol zdroj z Gazpromu.

Slovenský prepravca Eustream minulý rok utŕžil 630 miliónov eur a 697 miliónov eur v roku 2013. Podľa agentúry väčšina tržieb pochádza práve z Gazpromu. Ako naznačujú záznamy bulharskej spoločnosti Bulgartransgaz ruská spoločnosť v minulom roku Sofii zaplatila ďalších 90 miliónov eur.

Ukrajina na preprave minulý rok zarobila približne 2 miliardy dolárov, čo sa podľa správ rovná približne 6 % rozpočtových príjmov krajiny.

Plynovod, ktorý začína vo Veľkých Kapušanoch na hranici s Ukrajinou a prechádza celým územím Slovenska je dôležitou tepnou pre najväčších odberateľov ruského plynu a to Nemecko či Taliansko.Táto trasa generuje Gazpromu aj veľkú časť ziskov.

Enormné náklady na výstavbu

Gazprom, ktorý tvorí asi 8 percent ruského domáceho produktu odhaduje náklady spojené s výstavbou tureckej alternatívy Turkish Stream na 3,3 miliardy eur.

Minulý mesiac koncern oznámil aj plánované rozšírenie 3 a 4 vetvy plynovodu Nord Stream, ktorý vedie popod Baltské more do Nemecka. To by mohlo podľa odhadov šéfa ruskej spoločnosti Alexeja Millera stáť ďalších 9,9 miliardy eur.

„Je zrejmé, že to (Turkish Stream a rozšírenie Nord Streamu) nie je z ekonomického hľadiska rozumné. Môžeme to však vnímať  ako náklady spojené so znížením tranzitných rizík,“ povedal analytik  Raiffeisen Banky Andrej Polisčuk.

Ročne cez ukrajinský plynovod pretečie približne 60 miliárd kubických metrov ruského plynu, čo predstavuje asi 40 % vývozu Gazpromu.

Šéf poradenskej skupiny East European Gas Analysis Michail Korčemkin tvrdí, že Gazprom minie 43 dolárov na každých 1000 m3 plynu, ktoré prepraví cez Nord Stream a iba 33 dolárov cez Ukrajinu.

Bude vôbec Turkish Stream?

Viacerí analytici sa domnievajú, že Gazpromu sa do roku 2020 nepodarí územie Ukrajiny obísť úplne. Samotný šéf ruského gigantu minulý mesiac naznačil, že spoločnosť je pripravená rokovať o ďalšom využívaní ukrajinských kapacít.

„Úplné obídenie Ukrajiny v takej dobe, akú si nastavili je skôr pochybné,“ povedal pre Reuters analytik Sberbank CIB Valerij Nesterov. „Sme presvedčení, že v priebehu 5 až 10 rokov budú vzťahy s Ukrajinou stabilizované a niektorý z tranzitných tokov bude zachovaný,“ dodal.

Gazprom navyše ešte nezačal s výstavbou alternatívnej trasy Turkish Stream a dokonca zrušil kontrakt s talianskou spoločnosťou Saipem, ktorá mala potrubie položiť na dno Čierneho mora. Kvôli sankciám EÚ je veľmi ťažké pre nájsť pre Gazprom západného partnera s potrebnou technológiou.