Obama vyhlásil vojnu emisiám

Zdroj: TASR/Barack Obama v Bielom Dome

Americký prezident Barack Obama včera (3. august) predstavil radikálny plán na zníženie emisií skleníkových plynov. Energetický sektor v priebehu 15 rokov zníži svoje emisie CO₂ o 32 percent v porovnaní s úrovňami v roku 2005.

„Sme prvou generáciou, ktorá pociťuje dopady zmeny klímy a poslednou, ktorá s tým môže niečo urobiť“, uviedol Obama, pričom poukázal na doposiaľ najväčšie suchá či silnejšie búrky. Ochranu klímy nazval „morálnou povinnosťou“.

Predstavitelia uhoľných elektrární, ktoré dodávajú asi tretinu všetkej potrebnej energie v USA tvrdia, že Obama vyhlásil „vojnu uhliu“. Záujmové združenie Americká koalícia pre čistú elektrinu z uhlia potvrdilo, že plánuje „tento nelegálny plán, ktorý zdvihne ceny elektrickej energie“ napadnúť na súde.

Ostrú kritiku zožal Plán pre čistú energiu aj z radov Republikánov. Predseda Republikánskeho národného výboru, Reince Priebus, podľa nemeckého Deutsche Welle vyhlásil, že plán bude mať devastujúci vplyv na americké hospodárstvo.

Obama plánuje ponechať rozsiahle právomoci jednotlivým štátom, ktoré musia Agentúre na ochranu životného prostredia predložiť návrhy, ako plánujú emisie znižovať.

Korešpondent BBC pre životné prostredie, Matt McGrath, sa domnieva, že Obama sa takto pokúša Republikánom „vyfúknuť“ šancu tvrdiť, že ide o ďalší Washingtonom riadený všeovládajúci projekt.

Podľa informácií Energy Information Administration je viacero štátov úplne závislých na výrobe elektrickej energie z uhlia. Napríklad Západná Virgínia získava až 95 percent svojej elektriny z uhoľných elektrární. Podobne sú na tom aj Kentucky, Wyoming či Indiana.

Viacerí guvernéri a senátori už naznačili, že plán jednoducho odignorujú. Napríklad vplyvný senátor Mitch McConnell z Kentucky tvrdí, že legislatíva neovplyvní zmenu svetovej klímy ale zvýši náklady na elektrickú energiu. „Nakoniec sa môže stať, že poškodíme životné prostredie tým, že vyvezieme výrobu energie do krajín s horšími environmentálnymi štandardmi, ako je India a Čína,“ povedal. „Urobím všetko preto, aby som to (Plán pre čistú energiu) zastavil,“ dodal.

Spojené štáty sú po Číne druhým najväčším svetovým znečisťovateľom. Energetický sektor USA je najväčším zdrojom emisií CO2 a zodpovedá za približne 1/3 emisií krajiny.

Plán pre čistú energiu je príspevkom Obamu k globálnej snahe o zastavenie zmeny klímy, ktorá vyvrcholí koncom roka v Paríži. Krajiny OSN by na nej mali podpísať novú klimatickú zmluvu, ktorá má udržať globálne otepľovanie pod 2 stupňami Celzia.

Snahu amerického prezidenta včera pochválil aj eurokomisár pre klímu Miguel Arias Cañnete, ktorý v sérii twitterových príspevkov plán označil za „pozitívny krok vpred“ a „ďalší impulz“ pre klimatické rokovania OSN COP21.