Nord Stream 2: Ak nás zablokuje Dánsko, budeme hľadať inú trasu

Paul Corcoran

Paul Corcoran. FOTO: NS

Vedenie Nord Stream 2, dcéry Gazpromu, si je isté, že sa napriek novým právnym prekážkam výstavba plynovodu z Ruska do Nemecka začne presne v plánovanom termíne a tiež sa v ňom aj dokončí.

“Z nášho pohľadu ideme podľa harmonogramu. Dielo dokončíme pred záverom roka 2019 a v ňom ho uvedieme aj do prevádzky,” pre agentúru DPA to v Bruseli povedal Paul Corcoran, člen Správnej rady Severného prúdu zodpovedný za finančné záležitosti.

Nové požiadavky Komisie a štátov

Očakáva sa, že projekt získa prvé povolenia ešte v decembri. S výstavbou plynovodu musia súhlasiť úrady piatich krajín, vrátane Nemecka.

Nedávno prišla Európska komisia (EK) s novými požiadavkami na sprevádzkovanie plynovodu. Dôrazne sú proti nemu viaceré východoeurópske krajiny.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/komisia-ide-pre-nord-streamu-2-menit-europsku-legislativu/

Dánsko mu tento týždeň vytvorilo zákonom prekážku, ktorou by sa malo zabrániť položeniu potrubia na dno Baltiku v jeho výsostných vodách. Po novom môže štát zablokovať novú energetickú infraštruktúru nielen z environmentálnych, ale aj zo zahraničnopolitických a bezpečnostných dôvodov.

Corcoran povedal, že dánsky zákon nadobudne účinnosť v januári.

Oneskorenie zatiaľ nepripúšťajú

“Potom je sporné, či minister zahraničných vecí využije možnosti, ktoré mu zákon poskytuje,” uviedol Corcoran. “Ak by využil právo veta, potom by sme museli hľadať alternatívu pre preloženie plynovodu.”

O oneskorení dokončenia projektu v takom prípade nechcel špekulovať.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/severania-vracaju-nord-stream-2-zorneho-pola-komisie/

Postup EK označil manažér za sklamanie. Plánovaná zmena trasy plynovodu vytvára chaos. “Keď sme projekt začali, poznali sme právne záležitosti. Ale EÚ teraz navrhuje ich zmenu a my nevieme, čo jej návrh v detailoch znamená.”

Dodal, že v tejto chvíli nevidí, že iniciatíva EK projekt blokuje. Napokon, stáva sa, že jej návrhy členské krajiny Únie často odmietajú.