Maďarskú atómku, ktorú financujú Rusi, „už nič nezastaví“

Vladimir Putin Viktor Orbán

Viktor Orbán (vľavo) hostil v Budapešti Vladimira Putina. FOTO: TASR/AP/Alexei Druzhinin

„Stavebné práce sa začnú v januári a odteraz už investíciu nič nezastaví,“ povedal o novej maďarskej atómke tamojší minister zahraničných vecí Péter Szijjartó.

Štart výstavby dvoch nových blokov oznámil minister po rokovaní s ruskými hosťami.

Koncom augusta totiž Budapešť navštívil prezident Vladimir Putin. S maďarskou vládou hovoril o energetických projektoch. Rozšírenie jadrovej elektrárne Paks bude z veľkej časti financované práve z ruskej pôžičky.

Dvojročné zdržanie pripísal Szijjartó čakaniu na povolenia od Európskej komisie. Tá vlani odobrila spôsob výberu ruského dodávateľa aj štátnu pomoc pre novú elektráreň. „Postupy Európskej únie trvali dlhšie, ako mali,“ posťažoval sa minister.

Tlačovka nebola

V Budapešti rokoval Putin s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Po stretnutí sa však žiadna tlačovka nekonala. Novinárov informoval len minister Szijjartó.

Putin podľa neho potvrdil, že výstavba sa môže začať na začiatku roka 2018.

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/madarsky-europoslanec-ak-jadru-stopneme-dotacie-zanikne-na-trhu-neobstoji/

Rusi majú k projektu čo povedať. Okrem finančnej zabezpečujú aj technologickú stránku. Spoločnosť Rosatom je hlavným dodávateľom pre Paks II.

Maďarské firmy napriek tomu majú získať zmluvy za 5 miliárd dolárov z celkových nákladov 12,5 miliardy dolárov (10 miliárd eur).

Dva nové reaktory

Projekt Paks II je rozšírením fungujúcej atómovej elektrárne Paks. Na dostavbe a jej financovaní sa Maďarsko a Rusko dohodli v januári 2014.

Ruskú pôžičku musí Budapešť vyčerpať do roku 2025.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/vyhodna-ci-nevyhodna-investicia-reakcie-na-verdikt-o-madarskej-atomke/

V Paks sú v súčasnosti v prevádzke štyri reaktory so sovietskou technológiou z 80. rokov. Vláda argumentuje, že dva nové bloky s kapacitou 1 200 MW postupne nahradia staré bloky po ich zatvorení.

Energetický analytik András Deák však v marcovom rozhovore pre portál EurActiv.sk upozornil, že Maďarsko bude počas 10 rokov prevádzkovať súbežne štyri staré a dva nové reaktory.

Sporné financovanie

Deák tiež varoval, že splácanie z ruskej pôžičky zo štátneho rozpočtu môže ohroziť hospodárenie Maďarska.

„Druhou alternatívou (financovania) by boli spotrebitelia. Ale to je nemožné z dôvodu maďarskej politiky znižovania cien energií. Ceny elektriny nemôžu stúpnuť, to je politicky neprijateľné,“ vysvetlil analytik s výhľadom na parlamentné voľby na jar 2018.

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/madarsky-expert-o-novej-atomke-su-aj-ine-alternativy-ale-vlada-nediskutovala/

Presné podmienky výstavby Paks II nie sú jasné, maďarská vláda totiž zmluvy tají. Za tajnosti, podozrenia z korupcie, ako aj za zvyšovanie závislosti na Rusku kritizuje vládu opozícia. Putinovu návštevu sprevádzali opozičné protesty.

„Stále máme diverzifikovaný energetický mix. Okrem jadrovej energie máme aj zelené energie a uhlie a lignit“ tvrdila v júnovom rozhovore pre EurActiv z ministerstva pre národný rozvoj Andrea Beatrix Kádárová.

Ocenenie pre Putina

Rokovania v Maďarsku sprevádzal spor okolo špeciálneho ocenenia pre Putina.

Senát Debrecínskej univerzity totiž pred návštevou ruského prezidenta rozhodol, že mu udelí čestné občianstvo Debrecínu. Ako dôvod uviedol jeho zásluhy na „významnej úlohe Debrecínskej univerzity v realizácii projektu Paks II.“ Univerzita bude spolu s Rosatomom školiť expertov pre novú atómku.

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/madarsko-sefcovicov-balicek-zvysi-ceny-energii/

Proti oceneniu však podľa Budapest Business Journal vystúpila katedra ústavného práva. „Oslava samovládcov je pre nás neprijateľná a ide proti všetkému, čo obhajujeme v našej profesionálnej univerzitnej činnosti,“ napísala katedra na svojom facebooku.

Udelenie čestného občianstva pre Putina bolo napokon posunuté na rok 2018.

Viac ruského plynu

Paks II nie je jediným energetickým projektom, o ktorom Maďari s Rusmi hovorili.

Minister Szijjartó informoval, že Maďarsko sa spolu s Bulharskom a Srbskom zaviazalo k modernizácii svojich plynovodov tak, aby mohlo do regiónu pritiecť 10 miliárd BCM plynu z Ruska.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/madari-trhaju-v4-spolupracuju-na-ruskom-plynovode/

Plyn sa do Európskej únie dostane z Turecka, kam pritečie cez plánovaný plynovod Turkish Stream. Cezeň chce Turecko a juhovýchodnú Európu zásobovať ruský plynárenský gigant Gazprom.

Maďarsko by malo byť pripravené prevziať 10 BCM ruského plynu na svojej hranici do konca roku 2019, spresnil Szijjartó.