Lajčák sa v Kaliningrade zasadil za tranzit plynu cez Ukrajinu

Lajčák, Lavrov

Lajčák (vľavo) s Lavrovom v Kaliningrade. FOTO: FB ML

“Ako jednu z najväčších výziev do budúcnosti vidíme spoluprácu v oblasti energetiky, kde má Slovensko záujem o partnerstvo pri tranzite plynu s efektívnym využívaním existujúcej infraštruktúry prepravy ropy a plynu,” povedal počas návštevy Ruska šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (Smer-SD).

Lajčák sa v utorok 6. júna stretol v Kaliningrade so svojím ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom. Existujúca infraštruktúra sa nachádza na Ukrajine a na Slovensku, ktoré však plánovaný plynovod Nord Stream 2 obchádza.

Viacstranné rokovania

Podľa tlačovej správy, ktorú ministerstvo zaslalo médiám, rokoval Lajčák s Lavrovom aj o Nord Streame 2.

“Prízvukoval, že by bolo v záujme všetkých zúčastnených strán naštartovať rokovania medzi Európskou úniou, Ruskou federáciou a Ukrajinou o uzatvorení dlhodobej zmluvy na tranzit plynu po roku 2019,” uviedlo ministerstvo.

Multilaterálne rokovania o spornom projekte sa snaží iniciovať aj nemecká diplomacia. Ich cieľom je prekonať nedôveru, ktorú k sebe uchovávajú ruská a ukrajinská strana a ktorú ešte prehlbuje ruská okupácia.

Nemecký diplomat Peter Fischer v rozhovore s portálom EurActiv.sk predstavil riešenie, vďaka ktorému by ukrajinskú plynovodnú sústavu spravovalo viacero strán.

Kritika neustáva

“Myšlienkou je zapojiť na ukrajinskej strane skupinu firiem tak, aby Rusi uzatvárali dohody o preprave plynu so západnými firmami. A skupina západných spoločností uzavrie dohody s Ukrajinou, čím odstránime prvok nedôvery,” vysvetlil Fischer.

Týmto smerom sa uberá aj memorandum, ktoré nedávno podpísal slovenský prepravca plynu Eustream s ukrajinskými spoločnosťami.

Projekt Nord Stream 2 naďalej čelí veľkej kritike. V posledných dňoch sa proti nemu vyslovili predseda Európskej rady Donald Tusk a americká energetická vyslankyňa Mary Burce Warlicková.

Európska komisia sa teraz snaží získať mandát od členských štátov pre priame rokovania s Moskvou.