Gazprom potvrdil zámer „odstrihnúť“ tranzit plynu cez Ukrajinu

Zdroj: Thawt Hawthje/Flickr

So zhoršujúcimi sa vzťahmi medzi Moskvou a Kyjevom v dôsledku konfliktu na východe Ukrajiny, ale aj prebiehajúceho arbitrážneho súdu, ktorý má zistiť skutočnú výšku ukrajinského dlhu za plyn, Rusko plánuje po vypršaní kontraktu v roku 2019 obísť územie Ukrajiny.

„Po skončení platnosti kontraktu o tranzite plynu cez Ukrajinu sa tento kontrakt nebude predlžovať ani podpisovať nová zmluva,“vyhlásil v utorok zástupca šéfa ruského energetického koncernu Gazprom Alexander Medvedev.

„Nebudeme vyvážať plyn cez Ukrajinu po roku 2019. Zákazníci si vyzdvihnú plyn na novodohodnutých  odberných miestach,“ citovala Medvedeva ruská agentúra TASS.

Rusko zabezpečuje približne tretinu spotreby plynu v EÚ a až polovica dodávok prúdi v súčasnosti cez Ukrajinu. Gazprom má však v úmysle presunúť všetky dodávky do nového plynovodu Turskish Stream, ktorý by mal prechádzať popod Čierne more až na Turecko-Grécku hranicu.

Gazprom podľa Medvedeva zaručí dodávky dohodnutých objemov do nového plynárenského uzla na hranici medzi Gréckom a Tureckom. Ostáva však na EÚ ako ďalej so zemným plynom naloží, a ako ho presunie do členských krajín. Medvedev dodal, že EÚ musí začať o celej záležitosti rokovať čo najskôr, aby bol čas na výstavbu potrebnej infraštruktúry na európskom území.

Ruský energetický gigant však zároveň pokračuje vo vyjednávaniach s viacerými členskými krajinami EÚ o výstavbe európskej časti plynovodu Turkish Stream s pracovným názvom Tesla, ktorá by prechádzala územím Grécka, Srbska, Maďarska a ústila v do rakúskom plynárenskom  uzle Baumgarten.

Viaceré krajiny však údajne čelia nátlaku zo strany Spojených štátov, aby sa do tohto projektu nezapojili.

Európska komisia ostáva skeptická a uviedla, že nedostala z Ruska žiadne konkrétne plány ohľadom pripravovaného Turskish Streamu. Otázne podľa európskej exekutívy ostáva aj ako chce Gazprom nahradiť súčasné zmluvy so svojimi európskymi zákazníkmi, ktoré špecifikujú konkrétne odberové miesta. Napríklad Slovensko má s Gazpromom uzavretý kontrakt až do roku 2028, pričom odberovým miestom je práve hranica s Ukrajinou.

Turecký minister energetiky Taner Yildiz pre agentúru Reuters naznačil, že s výstavbou tureckej časti plynovodu môžu začať už koncom júna. Hoci Gazprom a turecká štátna spoločnosť Botas už podpísali memorandum, stále ešte neexistuje medzivládna dohoda o výstavbe potrubia. Medvedev však novinárom prezradil, že všetky obchodné podmienky už spoločnosti dohodli a o cene rozhodnú už koncom tohto mesiaca.