EÚ v roku 2017: Energetika

elektráreň Nováky

Elektráreň Nováky, 1975. FOTO-TASR

ROZHODNUTIA, KTORÉ PADNÚ

Posuny na plynovodnej šachovnici

Aj v roku 2017 sa budú hýbať figúrky na plynovodnej šachovnici. Je takmer isté, že padne rozhodnutie o plynovode Nord Stream 2, ktorý má prepravovať plyn z Ruska do Nemecka už v roku 2019. Úplne neisté je, aké to bude rozhodnutie a kto ho urobí. Gazprom môže projekt úplne zrušiť, prípadne výrazne pozmeniť. Svoje požiadavky môže vzniesť nemecký regulátor, ktorý sa stále nevyslovil. Európa bude hľadať riešenie pre Ukrajinu, Slovensko a Poľsko. V roku 2017 sa má začať stavať ďalší plynovod pre ruský plyn Turk Stream (vedúci popod Čierne more). Pokračovať bude kladenie Južného koridoru (z Azerbajdžanu do Talianska), ktorý predstavuje alternatívny zdroj k ruskému plynu. Slovenský Eustream sa bude sústrediť na pokrok v prepojení s Poľskom a v plynovode Eastring.

Nové pravidlá pre energetickú bezpečnosť

Tento rok možno očakávať viacero konkrétnych právnych opatrení, ktoré posilnia energetickú bezpečnosť strednej Európy a tým aj celej EÚ. Po prvé, do platnosti vstúpi revízia nariadenia o ex ante kontrole medzivládnych zmlúv o dodávkach plynu a ropy. Komisia bude môcť zmluvy de facto vetovať. Po druhé, na novom nariadení o regionálnej solidarite v dodávkach plynu počas krízy by sa mali dohodnúť Európsky parlament a Rada EÚ. Za svoju prioritu to označilo aj nastupujúce maltské predsedníctvo. Po tretie, po piatich rokoch je najvyšší čas, aby sa uzavrel prípad zneužitia dominantného postavenia, z ktorého podozrieva Komsiia Gazprom. Ruská firma ponúkla Bruselu v decembri ústupky, teraz čaká na jeho odpoveď. Akokoľvek, ťahá za kratší koniec. Vyriešenie prípadu bude pre strednú Európu dobrá správa.

Cez štítkovanie a ekodizajn k zelenej ekonomike

Optimistický scenár hovorí, že európskym zákonodarcom sa podarí dotiahnuť nariadenie o energetickom štítkovaní výrobkov. Európska komisia prišla s novou stupnicou (A – G), ktorá dobieha technologický pokrok. Slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ sa však nepodarilo dosiahnuť dohodu na pozícii členských štátov, agendu odovzdalo maltským kolegom. Okrem štítkovania začne Komisia implementovať nový pracovný plán pre ekodizajn výrobkov. Plán predstavený v rámci veľkého zimného balíčka má zabezpečiť vyššiu energetickú účinnosť produktov v rokoch 2016 – 2019. Obe iniciatívy prispejú k prechodu k obehovému hospodárstvu a zelenej ekonomike.

DISKUSIE, KTORÉ SA OPLATÍ SLEDOVAŤ

Energetický balíček rozbalia štáty

Historický „jumbo“ balík o energetike navrhla Európska komisia v novembri 2016. Slovenské predsedníctvo ho stihlo len rozbaliť a letmo preletieť. Rezonovať bude všetko: dizajn trhu s elektrinou, obnoviteľné energie, energetická efektívnosť. V Rade EÚ označilo maltské predsedníctvo za svoju prioritu len energetickú efektívnosť, estónske predsedníctvo bude iniciatívnejšie. Očakávať v roku 2017 významný posun vo všetkých oblastiach by však bolo až príliš optimistické. Diskusia sa presunie do členských štátov. Aj s výhľadom na návrh Komisie, aby členské štáty predložili vlastné klimaticko-energetické plány v roku 2018. Slovensko sa bude musieť v roku 2017 vysporiadať okrem uhlia aj s obnoviteľnými energiami. Ich rozmach brzdia G-komponent (sčasti už neústavný) a stop stav, ktoré vyplývajú z infraštruktúrnych nedostatkov sietí.

Renesancia jadra v Európe?

V Európskej únii sa momentálne stavajú štyri reaktory. Dva stavajú Slovenské elektrárne v Mochovciach. Ďalšie dva buduje Electricité de France – jeden vo Francúzsku, ďalší vo Fínsku. V roku 2017 začnú Francúzi a Číňania stavať ďalšie dva bloky vo Veľkej Británii. A nielen. Európska komisia dá pravdepodobne zelenú dvom novým blokom v Maďarsku, ktoré budú stavať Rusi. Ak sa nestane žiadna vážnejšia nehoda, obhajcovia jadra budú hovoriť o renesancii jadra v Európe. Dôvod na lepšiu náladu im dalo aj referendum z novembra 2016, v ktorom Švajčiari odmietli predčasné odstavenie atómiek. Kritici jadra (s centrálou v Nemecku) budú naopak poukazovať na problémy s prevádzkovou bezpečnosťou existujúcich elektrární (Belgicko, Francúzsko) rastúce náklady a zdržania v prípade newbuild. To sa týka aj našich Mochoviec 3 a 4.

Oceliarska kríza a čínsky faktor

Slovenskému predsedníctvu sa podarilo dosiahnuť po vyše troch rokoch kompromis v Rade EÚ na nástrojoch pre ochranu obchodu. Európski oceliari ocenili pokrok, kritizovali však jeho konkrétnu podobu. I napriek tomu platí, že ak sa nastupujúce maltské predsedníctvo dohodne s Európskym parlamentom, Únia sa bude od roku 2017 lepšie chrániť pred lacným čínskym dovozom. Diskusia sa bude tento rok krútiť okolo novej antidumpingovej metodiky, ktorú navrhla Európska komisia v novembri v očakávaní konca prechodného obdobia Číny v Svetovej obchodnej organizácii. Zraky sa budú upierať aj na úvodné výstupy bilaterálnej platformy Brusel-Peking pre znižovanie nadmerných čínskych kapacít. Obchodné prekáračky okolo ocele budú pokračovať. Európa aj Čína budú ďalej „zbrojiť“.