Enel predá podiel v Slovenských elektrárňach Českej skupine EPH

Taliansky energetický koncern Enel predá svoj 66 % podiel v Slovenských elektrárňach Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH), ktorý vlastnia podnikatelia Daniel Křetinský, Patrik Tkáč a investori z finančnej skupiny J&T. Denníku La Stampa to podľa agentúry APA povedal šéf Enelu Francesco Starace.

„Potvrdzujeme, že medzi Enelom a EPH bola dosiahnutá dohoda o všetkých komerčných a zmluvných podmienkach transakcie,“ potvrdil riaditeľ komunikácie a marketingu EPH Daniel Častvaj s tým, že zmluvu o predaji akcií ešte nepodpísali.

Skupina EPH na slovenskom trhu pôsobí najmä v plynárenstve prostredníctvom akcií v Slovenskom plynárenskom priemysle a nepriamo tak aj v spoločnosti na prepravu plynu eurstream. Skupina ďalej vlastní podiel v Stredoslovenskej energetike a firme NAFTA, ktorá sa venuje najmä ťažbe ropy a skladovaní plynu.

Druhú časť až po dostavbe Mochoviec

Hodnotu odpredaného podielu v Slovenských elektrárňach (SE) Starace podľa denníka La Stampa odhadol na 1,3 miliardy eur, čo je výrazne viac ako 840 miliónov, ktoré Enel za približne dvojtretinový podiel zaplatil ešte v roku 2006.

EPH by mal získať približne tretinu akcií SE ešte pred koncom tohto roka. Zvyšok podielu dostanú až po dokončení 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. „Stane sa tak o dva roky,“ potvrdil podľa agentúry APA  Francesco Starace.

Dostavba nových blokov elektrárne, ktoré s prestávkami  stavajú už necelých 28 rokov, sa stále predlžuje. Pôvodne mali byť spustené do prevádzky už v roku 212 a 2012. Podľa najnovších odhadov sa tak stane až rokoch 2016 a 2017.

Štát v súčasnosti vlastní 34 % podiel akcií najväčšieho výrobcu energie. V minulosti premiér Róbert Fico naznačil, že sa vláda bude usilovať o získanie opcie na 17 % podiel, čím by získal nad elektrárňami kontrolu. Minister hospodárstva SR Vazil Hudák pre portál venergetike.sk naznačil, že s talianmi rokuje o tejto možnosti. Zhmotniť by sa mala v podobe memoranda.