Enel a Tesla testujú skladovanie elektriny z OZE

Autor: AKARAKINGDOMS, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Enel Green Power a americká Tesla začínajú testovať skladovanie elektriny zo solárnych panelov a veterných parkov, ktoré európska spoločnosť prevádzkuje v Španielsku, Portugalsku, Taliansku, ale aj v Rumunsku a Bulharsku.

Cieľom dohody je najmä „zlepšiť celkové začlenenie obnoviteľných zdrojov energie do siete,“ uvádzajú spoločnosti v spoločnej tlačovej správe. V pilotnom štádiu budú testovať batériový systém so skladovacou kapacitou 3 megawatthodiny.

OZE sú často aj zo stany slovenských predstaviteľov vlády označované ako „nepredvídateľný zdroj energie,“ ktorý spôsobuje „výkyvy v prenosových sieťach.“  

Na vyvažovanie systému sa následne využívajú takzvané kapacitné mechanizmy, ktoré sú konvenčnými zdrojmi  energie s rôznymi formami podpory, ktorá podľa Európskej komisie „fragmentuje“ spoločný trh s energiou.

Rozvoj a podpora OZE, ktoré sú pre Komisiu jedným z kľúčových  aspektov pripravovanej Energetickej únie, je preto úzko spojená práve s ich lepším začleňovaním do systému a rozvojom takzvaných inteligentných meračov a sietí. Tie by mali byť schopné reagovať na premenlivý dopyt domácností a priemyslu po elektrickej energii.

Generálny riaditeľ americkej spoločnosti Tesla Elon Musk len začiatkom mája predstavil nový batériový systém Powerwall pre domácnosti, ktorý má slúžiť na uskladnenie prebytkov energie zo solárnych panelov inštalovaných napríklad na strechách rodinných domov.

Lítium-iónové batérie, ktoré sú kompaktnejšie a skladnejšie ako predchádzajúce generácie olovnatých batérií, dokážu skladovať nevyužitú energiu z panelov, ktoré produkujú najviac elektriny v časoch nižšieho dopytu. Domácnosti spotrebujú najviac energie ráno a poobede, panely jej najviac vyrobia na obed.

Musk zároveň potvrdil, že zariadenie sa dá nastaviť tak, aby odoberalo energiu zo siete počas nočných taríf, ktoré sú výrazne nižšie ako ceny za energiu v čase špičky. Uschovanú energiu môžu zákazníci následne využiť práve v časoch najdrahšieho odberu.

Napriek tomu, že už mnoho domácností vyrába časť svojej spotreby z obnoviteľných zdroj energie, len minimum z nich vlastní aj akumulátory na jej skaldovanie. Podľa Heinza Hackla z Fronius International, ktorý domáce batérie vyrába, je ich napríklad v Nemecku iba 18 000,  v Austrálii približne 500.

Dôvodom môže byť aj cena. Tradičné batérie sa predávajú za približne 3500-3900 dolárov. Tesla ich od septembra bude ponúkať za približne 3000 dolárov.