Čína sľubuje škrty, aj tak vyrába čoraz viac ocele

Ilustračná snímka, zdroj: EurActiv.com

Čína vyrába viac ako polovicu svetovej ocele. Spomalenie tamojšej ekonomiky a pokles globálneho dopytu zanechali priemysel v obrovskom výrobnom prebytku.

Európski oceliari vinia krajinu z dumpingu výrobkov na svetových trhoch, stláčania cien a porušovania medzinárodných obchodných dohôd.

Obmedzenia nezabrali

Čínske úrady v priebehu roka 2016 sľúbili, že s problémom masívnej nadprodukcie sa vysporiadajú pomocou konsolidácie a odstávky nečinných alebo nevýkonných fabrík.

Aj keď časť výroby sa obmedzila, Číňania to viac ako vykompenzovali otvorením nových tovární a opätovným spustením nečinných závodov. Informuje o tom správa poradenskej služby pre oceľ, Custeel a pobočky Greenpeace pre východnú Áziu.

Píše sa v nej, že prevádzková výrobná kapacita sa v roku 2016 zvýšila na 36,5 milióna ton. Predstavuje to viac než dvojnásobok celkovej produkcie Británie.

Dopad na životné prostredie

Približne 80 percent tohto nárastu zaznamenali v troch provinciách hraničiacich z Pekingom. Správa dodáva, že v hlavnom meste to koncom minulého roka a začiatkom roka 2017 spôsobilo mimoriadne znečistenie ovzdušia.

Výroba ocele je podľa nej druhým najvýraznejším faktorom, ktorý prispieva k znečisťovaniu ovzdušia.

Takmer tri štvrtiny tovární, ktoré postihlo čínske obmedzenie výroby v roku 2016, už aj tak fungovalo v slabej prevádzke.

Namiesto toho aby firmy zatvorili, lišiacky vymanévrovali, oživili nečinné oceliarne, čím minimalizovali dopad prijatých opatrení na obmedzenie výroby, ozrejmil pracovník Greenpeace Lauri Myllyvirta.

USA a Európa sa bránia clami a daňami

Americké ministerstvo pre obchod začiatkom mesiaca obvinilo vybraných čínskych exportérov z predaja oceliarskych výrobkov pod cenu a s neprimeranými dotáciami. Na spomínanú časť čínskeho importu ocele následne uvalili clá v rozsahu 63 až 190 percent.

Na to aby ochránila živoriacich európskych výrobcov ocele, Únia v januári na určité čínske oceliarske výrobky zaviedla dovozné clá v rozmedzí 30,7 až 64,9 percent.

Čína musí obmedzenia smerovať k funkčným oceliarskym závodom, nie k nečinným, tvrdí správa Custeel, pričom upozorňuje, že viac do prevádzky má vstúpiť viac než 20 miliónov ton nových kapacít.

Na to aby sa v budúcnosti zabránilo opätovnému otvoreniu fabrík, mali by sa zbúrať, nie len zapečatiť, uzatvára správa.