array(0) { } NULL Česku sa nepozdáva časový harmonogram zimného energetického balíčka – euractiv.sk

Česku sa nepozdáva časový harmonogram zimného energetického balíčka

energetika

ILUSTRAČNÉ FOTO-TASR/AP

Členské krajiny Európskej únie (EÚ) v Bruseli poskytli svoje prvé reakcie na legislatívny návrh Európskej komisie (EK) Čistá energia pre všetkých Európanov.

Rade EÚ pre telekomunikácie a energetiku predsedal v pondelok 27. februári maltský minister pre energiu Konrad Mizzi.

Energetická efektívnosť je v popredí

Niektorí ministri podčiarkli, že rozdiely v kapacitách na národnej a regionálnej úrovni môžu brzdiť uplatňovanie nových pravidiel. Všetci sa však postavili za zimný energetický balíček, ktorý Európska komisia predstavila v novembri.

“Som si istá, že nájdeme riešenia užitočné pre nás všetkých,” uviedla podľa portálu EurActiv.com Lenka Kovačovská, zástupkyňa českého ministra pre priemysel a obchod. Dodala, že harmonogram balíčka je príliš ambiciózny.

Jej španielsky kolega uviedol, že ide o ambiciózny balíček s dlhodobými cieľmi. Ale potrebujeme aj krátkodobé ciele tak, aby ho občania cítili v každodennom živote, citoval Daniela Navida Simona EurActiv.com.

Minister Mizzi pripomenul, že ide o balík návrhov, ktorý má tri hlavné ciele: dostať do popredia záujmu energetickú účinnosť, urobiť z EÚ celosvetového lídra v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a zabezpečiť spravodlivé riešenia pre spotrebiteľov.

Pýtali sa aj na Nord Stream 2

Legislatívny balík obsahuje návrhy na zmenu podoby trhu s elektrinou, zlepšenie energetickej účinnosti, bezpečnosť dodávok energie, dôraz na obnoviteľné zdroje energie a implementáciu stratégie energetickej únie, čo v konečnom dôsledku má transformovať EÚ na nízkouhlíkové hospodárstvo už do roku 2030.

Mizzi pred novinármi skonštatoval, že ministri ocenili význam právnych predpisov eurokomisie, zdôraznili potrebu pokročiť pri implementácii týchto návrhov, zároveň však upozornili na konkrétne dosahy navrhovaných zákonov pre ich domovské krajiny a žiadali “do hĺbky” preskúmať návrhy EK.

Rada ministrov sa dnes oboznámila aj s nedávnou správou EK o stave energetickej únie, pričom ministri ocenili už dosiahnutý pokrok z hľadiska zníženia spotreby energie a aj správu, že EÚ je na dobrej ceste k dosiahnutiu cieľov v oblasti energetickej účinnosti do roku 2020.

Na program ministerských rokovaní sa dostala aj problematika bezpečnosti dodávok zemného plynu a označovania energetickej účinnosti spotrebičov (ekodizajn), o ktorých už Rada rokuje s Európskym parlamentom a je snaha dospieť k politickej dohode ešte počas maltského predsedníctva. Viacero otázok smerovalo aj k plánovanému plynovodu Nord Stream 2, proti ktorého výstavbe má výhrady viacero členských štátov EÚ, vrátane Slovenska.