Británia čelí žalobe za podporu jadrovej elektrárne Hinkley Point

Foto: mmisso.deviantart.com

Počas tlačovej konferencii oznámili, že žalobu registrujú na Európskom súdnom dvore v Luxemburgu už v najbližších dňoch.

Hlavným argumentom, na ktorom je prípad založený je, že miliardy eur vo forme dotácií pre jadrovú energiu narušia ceny energií aj na európskych pevninských energetických trhoch, ktoré sú s Britániou spojené cez  francúzsku „prípojku.“

„Nepáčia sa nám tieto nekonečné jadrové dotácie, pretože z ekologického ale aj makroekonomického hľadiska sú nezmyslené a prinášajú podstatné finančné znevýhodnenie pre iných dodávateľov energie, obnoviteľné zdroje energie ale aj zákazníkov,“ vyhlásil Soenke Tangermann, výkonný riaditeľ Greenpeace Energy, ktorá dodáva energiu z obnoviteľných zdrojov približne 111 000 zákazníkom.

Členské štáty majú možnosť vybrať si svoj vlastný energetický mix, musia však dodržiavať a rešpektovať pravidlá hospodárskej súťaže EÚ.

Európska komisia v októbri minulého roka schválila štátnu pomoc pre projekt Hinkley Point za približne 22,5 miliardy eur s odôvodnením, že bez tohto projektu by bola ohrozená bezpečnosť dodávok elektrickej energie. Hinkley point C má vyrábať až 7 percent britskej elektrickej energie.

Britský atómový projekt má vybudovať francúzska spoločnosť EDF spolu s dvoma čínskymi investormi, ktorí prefinancujú približne 34 miliárd libier. Británia bude prevádzkovateľovi garantovať výkupnú cenu za vyrobenú energiu v hodnote 92,5 libry za megawatt hodinu a to na 35 rokov. Táto dotácia predstavuje asi dvojnásobok aktuálnej ceny elektrickej energie.

Štát bude navyše ručiť aj za približne 16 miliárd libier, ktoré EDF potrebuje na výstavbu. V prípade „zlyhania technológie“ však za straty ručí investor.

Reaktory bloku C by mali byť typu EPR tretej generácie, podobné dizajnu, ktorý momentálne EDF a Areva stavajú aj na východe Francúzska vo Flamanville. 

Nad projektom však do októbra visí otáznik. Francúzsky Úrad pre jadrovú bezpečnosť (ASN) nedávno varoval pred zvýšeným množstvom uhlíka v oceľovom plášti nádoby reaktora, ktorý môže znížiť mechanickú silu nádoby a môže spôsobiť jej prasknutie. Výsledky ďalších testov budú známe na jeseň.

Aktivisti sa však domnievajú, že prostredníctvom výkupu energie Británia napokon zaplatí až 108 miliárd eur a približne 20 miliárd v rámci záruky na výstavbu reaktorov.

Rakúsko sa plánuje odvolať

Ďalšie právne kroky voči Británii zvažuje aj Rakúsko. Kancelár Werner Faymann minulý týždeň vyhlásil, že jeho krajina „nemôže prijať, že technológia, ako je táto (nukleárna) je prostredníctvom dotácií zobrazovaná ako moderná, udržateľná a orientovaná do budúcnosti.“

Nukleárna technológia podľa Faymanna nespĺňa podmienky štátnej pomoci, pretože nie je novou technológiou. „Alternatívne formy energie sú hodné dotácií, nie jadrová energia,“ citoval kancelára denník Kronen Zeitung.

Hovorca britského ministerstva energetiky a klimatických zmien pre agentúry potvrdil, že projekt nie je ohrozený. „Sme presvedčení, že rozhodnutie Komisie o štátnej pomoci pre Hinkley Point C je dostatočne podložené a nemusíme sa obávať, že Rakúsko predloží dostatočné dôkazy.“

Podľa aktivistov by sa tzv. contract for difference prístup využitý pri Hinkley Point C mohol stať precedensom pre ďalšie jadrové projekty, ako je elektráreň v Poľsku, Česku, či Maďarsku. 

Slovenský premiér Robert Fico tento postup v minulosti odmietol v súvislosti s dostavbou tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.