Bojujte s čínskym dumpingom aj po decembri, vyzvali europoslanci Komisiu

Prepúšťanie v belgických oceliarniach sprevádzajú protesty. Zdroj: TASR

Keď Čína vstúpila do Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ostatné krajiny dostali možnosť považovať ju za „netrhovú ekonomiku“ 15 rokov. Počas tohto obdobia môžu členovia WTO jednoduchšie spustiť vyšetrovanie pre podozrenie z dumpingu a ľahšie uplatňovať antidumpingové clá na čínsky dovoz.

Toto obdobie sa skončí 11. decembra 2016.

Európska únia pritom stále trpí. Až 56 zo 73 antidumpingových opatrení platných v súčasnosti v EÚ sa uplatňuje na čínsky dovoz. A až 16 z nich sa týka čínskej ocele.

rezolúcii schválenej vo štvrtok 12. mája europoslanci požiadali Komisiu, aby našla spôsob ako európsky trh ochrániť aj po decembri 2016. V piatok sa tejto téme venujú ministri obchodu na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli.

Ojedinelá zhoda

Na uznesení sa vo štvrtok zhodla ojedinelá väčšina 546 zo 651 prítomných poslancov.

Uznesenie „zdôrazňuje, že Čína nie je trhovým hospodárstvom a že päť kritérií, ktoré EÚ určila na vymedzenie krajín s trhovým hospodárstvom, ešte nebolo splnených.“ Čínska ekonomika sa podľa neho neriadi ponukou a dopytom.

„Súčasná oceliarska kríza je toho výstižnou ilustráciou,“ uviedol pre EurActiv.sk europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EĽS). „Socialistická plánovaná ekonomika sa s presýtením svetového trhu s oceľou nevie vyrovnať inak ako dotovaním svojej produkcie z verejných prostriedkov,“ vysvetľuje Štefanec.

Východ Slovenska ohrozený

Dotácie nie sú jediným problémom. Padli aj obvinenia z environmentálneho a sociálneho dumpingu. „Číne ešte donedávna ochrana prírody a ovzdušia nič nehovorila. To sa týka aj sociálnych výhod pre zamestnancov, ochrany pri práci,“  upozorňuje slovenský europoslanec.

Čítajte aj: Čína odmieta dotované ceny ocele, z krízy viní terorizmus

Uznesenie varuje pred vplyvom čínskej konkurencie na zamestnanosť. Európsky oceliarsky priemysel podľa Štefanca zamestnáva viac ako 350 000 ľudí.

„Špeciálne negatívny dopad môže mať čínsky dumping na slovenskú ekonomiku. Podiel oceliarstva na našom HDP je okolo 6 percent, čo je najviac z celej EÚ. Navyše je u nás sústredený v chudobnejších regiónoch, ktoré sú na fungovaní veľkých fabrík doslova závislé,“ doplnil europoslanec.

U. S. Steel Košice v posledných mesiacoch prepúšťa.

Otázka nie je či, ale kedy

Poslanci vyzvali európsku exekutívu, aby sa v spolupráci s ďalšími veľkými hráčmi vo WTO pokúsila zastaviť udelenie štatútu trhovej ekonomiky. A aby vypracovala plán neštandradných antidumpingových a antisubvenčných opatrení proti lacnému čínskemu dovozu. „Je pre mňa nepochopiteľné, že Komisia ešte nepredstavila plán, ako chce v tejto veci postupovať,“ kritizuje Štefanec.

Eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis europoslancom sľúbil, že o nových pravidlách kompatibilných s WTO bude Komisia rozhodovať v lete.

Čítajte aj: Kto má pomôcť európskym oceliarom

Otázka však už zrejme nie je, či Čína získa štatút trhovej ekonomiky, ale kedy a ako sa s tým EÚ a jej oceliarsky priemysel vyrovná. V marci Komisia zverejnila oznámenie, v ktorom navrhuje dlhodobé opatrenia, ako zvýšiť konkurencieschopnosť európskeho oceliarskeho priemyslu. Krátkodobo prízvukuje neštandardné antidumpingové opatrenia.

Rozdelené členské štáty

Jedným z nich je odstránenie pravidla nižšieho cla. Jeho zrušenie by umožnilo uvaliť na čínske výrobky vyššie dovozné clo. Komisia ho navrhla ešte v roku 2013.

Už poldruha roka je však zablokovaný v Rade EÚ. Kým Francúzsko súhlasí, Británia je proti zrušeniu pravidla nižšieho cla. Vyššie clo na niektoré výrobky, ktoré sú pre európsku produkciu ocele potrebné, by ju mohlo ešte viac predražiť.

Obchod s oceľou je na programe piatkového zasadnutia európskych ministrov obchodu. Slovenský rezort hospodárstva na otázky EurActiv.sk odmietol odpovedať. „Vzhľadom na citlivosť problematiky sa rezort nebude vyjadrovať pred samotným rokovaním,“ odkázal hovorca Maroš Stano.

Na stretnutie však necestuje minister, ale len štátny tajomník Rastislav Chovanec. Slovensko bude pritom od 1. júla 2016 ministerským zasadnutiam predsedať.

Obnoviteľné zdroje ako riešenie?

Bývalá ministerka financií a viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj Brigita Schmögnerová odporučila, aby sa EÚ sústredila na dlhodobé opatrenia.

„Udelenie štatútu Číne sa možno dá oddialiť o dva – tri roky, ale to nie je konečné riešenie“ varovala v rozhovore pre EurActiv.sk.

„Konečným riešením nie je ani zníženie environmentálnych štandardov v EÚ, ako to chce európsky oceliarsky priemysel. Istým riešením by bolo zníženie cien elektriny. No nie zvyšovaním dotácií pre existujúce zdroje, ale investíciami do obnoviteľných zdrojov. Nie hneď, ale perspektívne môžu znamenať zníženie cien elektriny,“ myslí si Schmögnerová.

Čítajte aj: Brigita Schmögnerová: TTIP môže znamenať preteky ku dnu