Belgičanom rozdajú jód. Pre prípad jadrovej havárie

Jadrové reaktory v Belgicku. Zdroj: IAEA

Načasovanie nemohlo byť horšie. Deň po 30. výročí černobyľskej katastrofy sa Belgičania dozvedeli, že všetci dostanú jódové tabletky pre prípad jadrovej havárie.

Toto preventívne opatrenie avizovala ministerka zdravotníctva Maggie De Blocková v stredu 27. apríla v parlamente.

Jódové tabletky slúžia ako ochrana pred zvýšeným stupňom rádioaktivity. V prípade jadrovej havárie môže dôjsť k úniku rádioaktívneho jódu, ktorý sa do ľudského organizmu môže dostať cez dýchacie cesty, kožu alebo tráviaci trakt. Štítna žľaza vopred nasýtená jódom z tabletiek spôsobí vylúčenie rádioaktívneho jódu z tela.

Odporúčali vedci aj jadrový dozor

Doteraz mali tabletky k dispozícii obyvatelia žijúci v okruhu 20 kilometrov od belgických jadrových elektrární. Po novom by ich mali dostať ľudia žijúci v okruhu 100 kilometrov. To je už územie, ktorá pokrýva takmer celé Belgické kráľovstvo.

V hlavnom meste Brusel sídli viacero medzinárodných organizácií vrátane EÚ a NATO.

Ministerka De Blocková vysvetlila, že opatrením chce zavádza do praxe odporúčania dvoch inštitúcií zodpovedných za zdravie obyvateľstva a za jadrový dozor. Rozšírenie zóny pre preventívnu distribúciu jódu žiadala ešte vlani belgická Najvyššia rada pre zdravie. Na začiatku tohto roka sa pridala aj Federálna agentúra pre jadrový dozor (AFCN).

Belgické ministerstvo vnútra to vtedy označilo za jedno z možných riešení.

Zlá správa z uniknutého auditu

De Blockovej oznámenie prichádza po tom, ako sa na atómovú energiu v Belgicku zosypala kritika zo všetkých strán.

Najnovšiu zlú správu priniesla flámska ekologická strana Groen. Dostala sa k výsledkom interného auditu AFCN, ktorý informuje o „rastúcom politickom vplyve“ na prácu agentúry v oblasti dozoru nad jadrovými elektrárňami. Audit, ktorý si objednala samotná agentúra, varuje, že „nezávislosť voči politickým a ekonomickým aktérom sa postupne zmenšuje“.

AFCN únik dokumentu odsúdila s tým, že k dispozícii ho nemá ani jej vedenie.

Sťažovali sa Nemci aj Luxemburčania

Spochybnenie nezávislosti agentúry prichádza v čase, keď belgické atómky bráni pred nemeckou vládou. Len minulý týždeň totiž nemecká ministerka životného prostredia Barbara Hendicsková vyzvala na dočasné zatvorenie reaktorov Doel 3 a Tihange 2, „kým nebude možné uskutočniť ďalšie prešetrenie“ ich bezpečnosti.

Dôvodom sú malé praskliny na tlakových nádobách. Keď ich Belgičania objavili v roku 2012, reaktory odstavili. Na konci minulého roka ich opäť zapojili do siete s tým, že prevádzka je bezpečná aj napriek prasklinám. Aj preto AFCN vyjadril „prekvapenie“ nad nemeckou požiadavkou. Pod tú sa medzitým podpísalo aj Luxembursko.

Čítajte aj: Štyri zlé správy, ktoré ťažia atómovú energiu v Európe

Doel 3 pri Antwerpách pritom neprestáva robiť Belgičanom vrásky. Vo štvrtok 21. apríla sa automaticky odstavil. Prevádzkovateľ Electrabel to vysvetlil problémom so softvérom, ktorý sa vyskytol počas pravidelného testu turbíny v nejadrovej časti elektrárne.

Reaktor mali znovu spustiť v sobotu. Nakoniec ho zapojili až v nedeľu 24. apríla.

Koniec jadra v Belgicku?

Belgická strana Ecolo ocenila, že jódové tabletky dostanú všetci Belgičania. Zároveň však pripomenula požiadavku skoncovať s jadrovou energiou v kráľovstve.

„Jediným riešením je rešpektovať pôvodný harmonogram odstavenia jadrovej energie, nepredĺžiť životnosť Doel 1 a 2 a zvrátiť opätovné spustenie Doel 3 a Tihange 2. Dohoda o rozdávaní piluliek je len prvou etapou návratu k rozumu,“ citoval poslanca Jean-Marca Nolleta denník La Libre Belgique.

Belgické kráľovstvo podľa údajov Medzinárodnej jadrovej asociácie vyrába štiepením jadra 47 percent elektriny. To je podiel, ktorý ho spolu s Francúzskom, Slovenskoma a Maďarskom zaraďuje do prvej štvorky v Európe. Belgičania majú štyri reaktory v elektrárni Doel a tri v Tihange. V meste Mol bol kedysi výskumný reaktor BR3.

Atómky ohrozené terorizmom

Veľký otáznik nad bezpečnosťou belgických atómiek sa objavil po marcových teroristických útokoch v Bruseli. Útočníci z letiska, bratia El Bakraoui, údajne medzi svoje ciele zaradili aj belgické reaktory. U Salaha Abdeslama, ktorý je spájaný s terorizmom v Bruseli aj Paríži, sa zase našlo video spred bydliska vysokopostaveného manažéra z jadrového priemyslu.

A napokon je známe, že jeden z dlhoročných pracovníkov elektrárne Doel odišiel bojovať do Sýrie. Belgicko má najvyšší počet džihádistických bojovníkov v Sýrii na počet obyvateľov.

Expert belgického Greenpeace Jan Vande Putte vyzval v denníku Le Soir na „zatvorenie belgických jadrových elektrární, kým to neurobia teroristi.“