Maďarský expert o novej atómke: Sú aj iné alternatívy, ale vláda nediskutovala

András Deák

András Deák. FOTO-AUTOR

András Deák je výskumným pracovníkom Inštitútu svetovej ekonómie na Maďarskej akadémii vied.

Zelený europoslanec Benedek Jávor mi povedal, že nová atómka Paks II je ako veterinárov kôň. Má všetky choroby, ktoré nesmie mať. Čo si myslíte o tomto projekte?

Viac-menej súhlasím s Jávorom. Tento projekt vzbudzuje mnoho otázok. Manažment jadrovej energie je veľmi komplexný a vláda nezodpovedala základné otázky o tejto investícii. Spôsob, akým projekt už teraz manažuje, navyše vzbudzuje ďalšie otázky.

V 30. rokoch 21. storočia bude nutné zatvoriť súčasné jadrové reaktory. Uspokojujú približne polovicu maďarského dopytu po elektrine. Niet pochýb, že ide o dôležitý problém, ktorý treba seriózne riešiť.

Na rozdiel od Jávora si teda myslíte, že Maďarsko potrebuje dva nové reaktory.

Nie. Len by som nevylučoval alternatívu jadra. Z celého príbehu by som nevylučoval ani alternatívu ruského jadra.

Vedel by som si predstaviť zemný plyn alebo len jeden jadrový reaktor.

Ale od úplného začiatku – a toto nie len chybou súčasnej, ale aj predchádzajúcej sociálno-liberálnej vlády – je Paks II alternatívou k Paks I. Žiadna diskusia sa nekonala. Nebolo to podrobne preskúmané. Vedel by som si predstaviť zemný plyn alebo len jeden jadrový reaktor, nie dva…

Jávor hovoril o obnoviteľných energiách.

Aj to je možnosť. Nemyslím si však, že obnoviteľné energie dokážu v súčasnej podobe nahradiť tú kapacitu. Akokoľvek, žiadna diskusia nebola. Vyvstáva aj druhá otázka: Prečo potrebujeme nové bloky už v polovici 20. rokov?

Počas relatívne dlhého obdobia bude mnoho blokov fungovať súčasne.

Je to príliš skoro?

Je to jednoznačne príliš skoro, pretože prvý existujúci blok bude vyradený z prevádzky len v roku 2032. Počas relatívne dlhého obdobia bude mnoho blokov fungovať súčasne. V situácii, keď energetický sektor prechádza obrovskými zmenami, stojí čas veľa peňazí. Ak vláda nemusí, nemala by sa ponáhľať s dôležitými rozhodnutiami v energetickej politike.

Čo hovoríte na rozhodnutie Európskej komisie, že je v poriadku nerobiť verejné obstarávanie na dodávateľa Paks II? Komisia dôvodila „technologickou výnimkou“.

Z pohľadu štátu by som uprednostnil tender, aj keď viem, že jedine ruská alternatíva je prijateľná. Po prvé, aby som celému postupu dodal akúsi transparentnosť. Po druhé, aby som na Rusov vyvinul trochu tlaku.

Počas nedávnej návštevy Budapešti prezident Vladimir Putin ponúkol, že Rusko bude financovať 100 percent nákladov. Aké sú dopady tohto finančného puta s Moskvou?

Ide o pôžičku. Nie je povinná, nemusíme ju prijať. Vláda váha. Nie je vôbec jasné, za aký čas, z akých peňazí a ako postavíme nové reaktory.

Hlavnou výhodou pôžičky je fixný úrok medzi 4 a 5 percentami. Dnes to vyzerá draho. Úrokové sadzby sa pohybujú okolo nuly, ale existuje veľké riziko zvýšenia. Maďarsko, ktorého financovanie je veľmi krehké, si možno bude musieť požičiavať za vyššie úroky. Fixný úrok je výhodou.

Naozaj chceme vsadiť všetko na jednu kartu? Chceme sa stať ešte závislejšími na Rusku?

Na druhej strane je tu veľa nevýhod. Napríklad úplne chýba mechanizmus urovnávania sporov, medzinárodná arbitráž, čo je absurdné. Ďalšou otázkou je: Naozaj chceme vsadiť všetko na jednu kartu? Chcemee sa stať ešte závislejšími na Rusku?

Hlavnou črtou súčasných jadrových projektov sú časové zdržania a prekročené rozpočty. Čo sa stane v maďarskom prípade, ak Moskva stavia aj financuje projekt?

To nie je otázka pre mňa. Oficiálne odpoveď je: Verte nám, všetko bude na čas a v rámci rozpočtu. Hovoria, že podľa dodávateľskej zmluvy, ktorá je tajná, bude ruská strana zodpovedná za akékoľvek zdržania. Ide o projekt na kľúč s konečným termínom a Rusi ho musia dodať. Je ťažké tomu uveriť vo všeobecnosti a zvlášť v prípade tejto vlády.

Pred koncom desaťročia by mali byť v Mochovciach dokončené reaktory číslo 3 a 4, ktoré budú vyvážať elektrinu. Je na stredoeurópskom trhu priestor pre dva nové slovenské a dva nové maďarské reaktory? Kam tá elektrina pôjde?

Toto je vec elektrického systému a rozvoja siete. Maďarský systém s dvoma novými reaktormi v polovici 20. rokov bude definitívne vyvážať elektrinu. Keď je reaktor hotový, elektrinu vyrába veľmi lacno. Dva nové bloky vyšachujú iné projekty. Plynové elektrárne možno odídu do stratena.

V 30. rokoch sa možno spustia ďalšie dva bloky. To si viem predstaviť. Bohvie.

Čo sa týka budúceho vývozu, na Balkáne máme celkom vážny nedostatok elektriny. Z pohľadu Maďarska by sme mali posilniť sieťové kapacity smerom na juh. Počas 10 rokov budeme prevádzkovať štyri staré a dva nové reaktory. Takže celú sieť budeme musieť dizajnovať pre nadmerné kapacity. Bude treba postaviť nové prepojenia. A čo budeme robiť po zatvorení starých reaktorov? Opäť sa staneme dovozcom elektriny. Buď je to bláznivé alebo nemáme ucelený pohľad. V 30. rokoch sa možno spustia ďalšie dva bloky. To si viem predstaviť. Bohvie.

Niekedy v 30. rokoch sa budú vyraďovať staré kapacity po celej Európe. Ak to myslíme so znižovaním emisií vážne, uhoľné elektrárne v Česku a Poľsku musíme zatvoriť. Pre súčasné reaktory bude na trhu dosť miesta. Samotné obnoviteľné energie nebudú stačiť.

Európska komisia tento týždeň rozhodla, že Maďarsko môže do Paks II investovať zo štátneho rozpočtu, ak splní tri podmienky. Budúce zisky z Paks II využije na vykrytie prevádzkových nákladov alebo splatenie investície, oddelí prevádzkovateľov Paks I a Paks II a zarezervuje 30 percent výkonu pre ponuku na burze. Podarí sa Budapešti tieto podmienky splniť?

Tieto požiadavky nie sú prekážkou pre výstavbu alebo jej financovanie, dajú sa preto ľahko splniť. Je ťažké predstaviť si, že vážne ovplyvnia vôľu vlády začať výstavbu. Ich obsah sa vyjasní až v polovici 20. rokov a nikto sa teraz o ne nestará.

Téma štátnej pomoci je hlavne o číslach. Rozhodnutie o Hinkley Point C (jadrová elektráreň, ktorú v Anglicku stavia EDF) prelomilo ľady.

Ak začneme stavať Paks II, trajektória verejného dlhu sa obráti. Opäť budeme navyšovať dlh, rok po roku, a to dosť výrazne.

Máme však ďalšie dva problémy. Jeden sa týka jadrového dozoru. Posledný problém sa len vyjasňuje. Ak začneme stavať Paks II, trajektória verejného dlhu sa obráti. Opäť budeme navyšovať dlh, rok po roku, a to dosť výrazne.

Pretože projekt je financovaný priamo z rozpočtu?

Výlučne z rozpočtu. Druhou alternatívou by boli spotrebitelia. Ale to je nemožné z dôvodu maďarskej politiky znižovania cien energií. Ceny elektriny nemôžu stúpnuť, to je politicky neprijateľné.

Veľkou otázkou je, či vydrží maďarská vláda až do konca. Nevidím cestu von. Ide dopredu.

Orbán určite nechce začať stavať ešte pred voľbami. Prejavilo by sa to na rozpočte a on potrebuje peniaze na predvolebnú kampaň.

Dochádza k zdržaniu už teraz?

Z formálneho hľadiska ešte nie, ale v princípe zostáva ešte veľa otvorených otázok. V perspektíve volieb v roku 2018 je to pochopiteľné. Premiér Viktor Orbán určite nechce začať stavať ešte pred voľbami. Prejavilo by sa to na rozpočte a Orbán potrebuje peniaze na predvolebnú kampaň. Veľkou otázkou je: Čo povie Putinovi vo februári, keď sa zvyčajne stretávajú? Orbán sa bude musieť zaviazať. To bude moment pravdy.