Dlhmi zaťažená talianska vláda schválila balík opatrení, ktorého cieľom je znížiť tohtoročný rozpočtový schodok krajiny o 3,4 miliardy eur, oznámil včera taliansky premiér Paolo Gentiloni.
Rím v posledných mesiacoch čelil tlaku zo strany Európskej komisie, ktorá žiadala o úpravu rozpočtových cieľov na tento rok.
Reformy a škrty
Pôvodný návrh rozpočtu, ktorý talianska vláda predstavila minulú jeseň, rátal s deficitom na úrovni 2,3 % HDP – Komisia pritom očakávala len 1,8 percentný schodok.
Európska exekutíva preto v januári v liste Rím požiadala, aby tohtoročný rozpočet skresal aspoň o 0,2 % HDP (3,4 miliardy eur).
“Pomer deficitu k HDP tento rok znížime na 2,1 %,” potvrdil Gentiloni.
Schválené opatrenia sa týkajú najmä posilnenia boja proti daňovým únikom a zlepšenia výberu daní, ako aj škrtov vo výdavkoch. So zvyšovaním daní však vláda neráta, dodal premiér.
Čítajte aj: Kažimír: O Taliansko sa nebojím
Problémy s dlhom
Rím tiež upravil svoju tohtoročnú prognózu hospodárskeho rastu. Novým cieľom je rast na úrovni 1,1 % HDP oproti pôvodnému 1,0 %. Minulý rok rástla talianska ekonomika tempom 0,9 %.
“Naše predpovede sú opatrnejšie a v posledných rokoch boli výsledky lepšie, ako tieto prognózy,” zdôraznil Gentiloni.
https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/ekonomika-eurozony-sa-pomaly-zotavuje/
Taliansky verejný dlh je však stále druhý najvyšší v celej EÚ na úrovni až 133 % HDP. Pravidlá Paktu stability a rastu pritom nastavujú hranicu na 60 % HDP.
Taliansko je jednou z ôsmych štátov eurozóny, ktoré Komisia v novembri varovala, že im hrozí pokuta alebo obmedzený prístup k eurofondom za porušovanie pravidiel Paktu.