Spojenie Bayer-Monsanto: Komisia požaduje ďalšie ústupky

Komisia chce od Bayeru ďalšie ústupky. FOTO: Twitter.com

Európska komisia podľa bruselských zdrojov pošle nemeckému koncernu Bayer varovanie v súvislosti s plánovanou akvizíciou amerického výrobcu geneticky modifikovaného osiva Monsanto. Týmto krokom chce prinútiť Bayer k ďalším ústupkom.

Definitívne rozhodnutie o tom, či Brusel v nadchádzajúcich týždňoch pošle tzv. vyhlásenie o výhradách, však podľa nemenovaného zdroja zatiaľ nepadlo. Dokument bude obsahovať zoznam konkrétnych požiadaviek, ktoré bude musieť nemecký agrochemický gigant splniť. Mal by sa tak okrem iného zaviazať  k vyšším investíciám do výskumu a inovácií. Ak Bayer požiadavky nesplní, Komisia transakciu neschváli.

Brusel začal hĺbkové preskúmanie transakcie už v auguste tohto roku. Poďľa Komisie hrozí, že Bayer získa dominantné postavenie na trhu, čo povedie k obmedzeniu hospodárskej súťaže a zvýšeniu cien.

Bayer sa vďaka akvizícii v hodnote 66 miliárd USD (56,21 miliardy eur) stane najväčším výrobcom pesticídov a osiva na svete, čo už vyvoláva ostrú kritiku aj u ekologických a poľnohospodárskych skupín.

Nemecká spoločnosť už v októbri súhlasila s predajom svojich divízií osiva a herbicídov koncernu BASF za 5,9 miliardy eur. Vzhľadom na rozsah transakcie však ani tento ústupok nemusí stačiť a musí ponúknuť ďalšie.

Komisia sa tiež obáva poklesu kvality poľnohospodárskej produkcie, zabrzdenia výskumu a inovácií v tejto oblasti ako aj rizík spojených s rozvojom digitálneho poľnohospodárstva. Prostredníctvom neho obidve spoločnosti disponujú veľkým množstvom dát o pestovateľoch, čo môže ešte viac obmedziť prístup konkurencie na trh.

Spojenie oboch spoločností by podľa americkej neziskovej organizácie navyše spôsobilo nárast cien potravín. Aktivisti upozorňujú aj na možné negatívne dopady obchodu na životné prostredie a ľudské zdravie.

Vyšetrovanie zo strany EÚ je však zamerané výhradne na vplyv fúzie na konkurenčné prostredie v Európskom horspodárskom priestore.

Komisia má povinnosť preskúmať všetky prípady, kedy celosvetový obrat všetkých účastníkov transakcie presiahne 5 miliárd eur. Fúzia Bayer- Monsanto s celosvetovým obratom 23 miliárd eur je ďaleko za touto hranicou.