Slovensko vlani dosiahlo najnižší deficit v histórií (INFOGRAFIKA)

Kažimír

Slovenský minister financií Peter Kažimír, zdroj: TASR

Schodok verejných financií na Slovensku minulý rok klesol na úroveň 1,68 % hrubého domáceho produktu (HDP), potvrdil dnes štatistický úrad EÚ Eurostat.

Ide o vôbec najnižší nameraný deficit v histórií Slovenska.

Nad očakávania

„Slová nasledujú činy a dnešné čísla to potvrdzujú. Dnes prepisujeme históriu. Dosiahnutý výsledok znamená pokorenie doposiaľ najnižšieho deficitu v dejinách Slovenska z roku 2007,“ vyhlásil slovenský minister financií Peter Kažimír.

Pred desiatimi rokmi dosiahol schodok verejných financií na Slovensku hodnotu 1,9 % HDP. Tento výsledok sa podarilo prekonať aj napriek tomu, že rozpočtový cieľ na minulý rok bol na úrovni 1,93 %.

„Slovensko konsolidovalo verejné financie v minulom roku rýchlejšie než bolo plánované za pomoci pozitívneho vývoja ekonomiky, zvyšujúcej sa efektívnosti výberu daní a pozitívneho hospodárenia samospráv“, píše v správe rezort financií.

Znížiť sa zároveň podarilo aj pomer verejného dlhu k HDP, upozornil Kažimír. Dlh Slovenska minulý rok klesol na úroveň 51,94 % HDP, čo znamená medziročné zníženie o pol pecentuálneho bodu.

Situácia v Únií sa zlepšuje, rozdiely zostávajú

Deficit verejných financií klesol vlani klesol vo väčšine štátov eurozóny, ako aj celej EÚ.

Priemerný schodok v eurozóne padol na úroveň 1,5 % HDP (z 2,1 % v roku 2015). V celej Únií na 1,7 % z predošlých 2,4 %.

Rozpočtový prebytok zaznamenali vlani až v desiatich členských štátoch. Najvyšší prebytok v pomere k HDP dosiahlo Luxembursko (1,6 %). Vyrovnaný rozpočet minulý rok dosiahlo Bulharsko a Lotyšsko.

Najväčší deficit, až za 3 % hranicou Paktu stability a rastu, zaznamenali Španieli (4,5 %) a Francúzi (3,4 %).