Šéf euroskupiny ľutuje slová o “pití a ženách”, odstúpiť nechce

Zdroj: © European Union

Jeroen Dijsselbloem, ktorého zotrvanie na čele euroskupiny ohrozil už výsledok holandských volieb, vyvolal búrku nevôle pondelňajším vyhlásením pre nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung, že krajiny na juhu EÚ míňali peniaze na „pitie a ženy“.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/holandske-volby-zatriasli-stolickou-sefa-euroskupiny/

Na okamžité odstúpenie ho vyzval portugalský premiér, i bývalý šéf talianskej vlády Mateo Renzi – obaja pochádzajú z jeho vlastnej politickej rodiny Socialistov a demokratov. Pridal sa aj parlamentný šéf skupiny S&D, Gianni Pittella.

Dijsselbloem sa pôvodne odmietal za svoje slová ospravedlniť, alebo ich vziať späť. V stredu však názor čiastočne korigoval. „Ľutujem, ak kohokoľvek moje poznámky urazili. Bolo to priame, a je to možné vysvetliť na základe prísnej holandskej, kalvinistickej kultúry, s holandskou priamosťou“, povedal pre agentúru AFP.

Sever proti juhu

Dijsselbloemove slová, a ostrá reakcia, oživili napätie medzi severom a juhom eurozóny. Vyhlásenie holandského ministra financií a šéfa euroskupiny stálo na podobných kultúrnych predsudkoch, aké využívajú populisti v mnohých krajinách únie.

„Ak by to Európa myslela vážne, Dijsselbloem by už bol vyhodený“, povedal portugalský premiér António Costa.

„Je neprijateľné, aby niekto, kto sa správa… s takými rasistickými, xenofóbnymi a sexistickými postojmi voči niektorým európskym krajinám, ostával na čele euroskupiny.“

„Čím skôr odíde, tým lepšie“, reagoval cez Facebook bývalý taliansky premiér Matteo Renzi.

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani, ktorý je tiež z Talianska a zastupuje stredo-pravú EPP, nazval jeho poznámky „neakceptovateľné“.

Kritický bol aj líder socialistov v EP, Gianni Pittella. Dijsselbloem podľa neho „nie je vhodný na predsedu Euroskupiny“.

„Neexistuje ospravedlnenie či dôvod na použitie takého jazyka, najmä nie pri niekom, kto by mal byť progresívnym“, dodal Pittella.

 

Dijsselbloem sa bráni

Holandský minister „nemá v úmysle odstúpiť“. Tvrdí, že jeho slová boli nesprávne interpretované.

V pondelňajšom interview povedal, že ako sociálny demokrat verí v solidaritu, no pomoc vyžaduje, aby boli na druhej strane akceptované záväzky.

„Nemôžem minúť všetky svoje peniaze na pitie a ženy, a potom žiadať o pomoc.“

Dnes tvrdí, že to nemyslel ako urážku konkrétnych krajín. „Veta hovoriaca o alkohole a ženách bola o mne samom. Povedal som, že nemôžem čakať, že ak by som použil peniaze nesprávnym spôsobom, mohol by som potom žiadať o pomoc.“

„Ľutujem, že bol môj odkaz nesprávne pochopený, a ľutujem, že z toho vznikol (konflikt) sever proti juhu.“

 

Dijsselbloem je v rozpočtovej politike považovaný za zástancu tvrdej línie. Jeho názory počas krízy v eurozóne mu získali na juhu Európy málo priateľov.

Podporil ho však predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker: „Poznám ho dobre, a to, čo sa zdá že Dijsselbloem povedal, neodráža jeho najúprimnejšie presvedčenie.“

Dreváky, tulipány a veterné mlyny

Konflikt vyvolal silné reakcie najmä v talianskych médiách.

„Jeden by si myslel, že v Amsterdame niečo vedia o krčmách a bordeloch, či míňaní prebytočných peňazí v ich coffee shopoch“, komentuje denník Corriere della Sera s odkazom na holandské obchody, v ktorých sa legálne predáva marihuana.

La Stampa kritizovala holandského politika za používanie stereotypov a otočila ich proti nemu: potom, ako sa za vyjadrenie odmietol ospravedlniť, si Dijsselbloem „obul svoje dreváky, a odkráčal späť do svojho čarovného veterného mlyna, stojaceho v poli tulipánov“.