Sarkozy: Francúzi musia pracovať dlhšie

Krátka správa:

Aj keď zvýšenie ekonomického rastu je jedným z hlavným cieľov francúzskeho prezidenta, nepovažuje túto kategóriu za nedotknuteľnú. Práve naopak – vyzval bývalého šéfa Svetovej banky Josepha Stiglitza a indického ekonóma Armatya Sena (obaja sú nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu), aby navrhli nový ukazovateľ kvality života v krajine. Ten by nemal brať do úvahy len hrubý domáci produkt. “Musíme zmeniť spôsob, akým meriame ekonomický rast,” vyhlásil Sarkozy.

Zvýšenie výkonnosti francúzskej ekonomiky bola silná stránka Sarkozyho predvolebnej kampane. Jeho aktuálne plány na reformy – najmä dôchodkovú – narážajú na odpor a odborárske protesty. Nutnosť liberalizovať franúzsky trh práce v mene výkonnejšej ekonomiky potvrdil vo svojej štúdii z roku 2006 Medzinárodný menový fond. Zároveň priznal, že najväčšou prekážkou v tomto procese bude presvedčiť verejnosť o výhodách takejto zmeny.

Sarkozy sa nechce nechať odradiť a aktuálne potvrdil, že zruší 35-hodinový pracovný týždeň – jeden zo symbolov francúzskeho trhu práce. Počas utorkovej tlačovej konferencie v Elyzejskom paláci prezident vyhlásil, že by sa tak malo stať už v roku 2008. Viac detailov však neprezradil.

Sarkozy sa prikláňa na stranu ekonómov, ktorí obviňujú skrátený pracovný čas z ekonomickej stagnácie Francúzska a slabej kúpyschopnosti ľudí. “Pomohol nám 35 hodinový týždeň vytvoriť pracovné miesta? Vôbec!,” tvrdí francúzsky prezident na svojej stránke z predvolebného boja. “Máte síce viac času pre seba, ale vaše platy sú zmrazené. Máte menšiu kúpyschopnosť a menej si môžete dovoliť,” dodáva Sarkozy.

Podľa jeho pôvodných návrhov by 35 hodinový pracovný týždeň mal byť dobrovoľný pre tých, ktorí chcú pracovať menej. Ale tí, ktorí chcú pracovať dlhšie a viac zarábať, by mali túto možnosť dostať.

Podľa bývalého ministra financií Thierryho Bretona “35-hodinový týždeň platia spotrebitelia.” Skrátený pracovný čas podľa neho zvýšil ceny najmä v službách a ročné náklady štátu, najmä na kompenzácie pre zamestnávateľov, sú 20 miliárd eúr.

35-hodinový pracovný týždeň vstúpil do platnosti v roku 2000. Jeho cieľom bolo zvýšiť zamestnanosť a umožniť ľuďom stráviť viac času v súkromí, s rodinou. Druhý cieľ sa úspešne realizoval, väčšina Francúzov v prieskumoch verejnej mienky potvrdila, že skutočne majú viac času pre seba. Cieľ v oblasti zamestnanosti však nenaplnil očakávania – pôvodne sa počítalo so vznikom 700 tisíc pracovných miest. Kratší týždeň však priniesol len 350 tisíc až 400 tisíc nových miest.