Rozpočtové rady vyzývajú na reformu európskeho semestra

european semester

zdroj: Európska komisia

Pravidlá na kontrolu národných rozpočtov sú „zložité“, súčasný systém je „nevyhovujúci“. Na konferencii o európskom semestri v Európskom parlamente to vyhlásil predseda európskej siete nezávislých rozpočtových rád José Luis Escrivá.

Len o štatistikách a výkladoch

„Súčasný model založený na striktných pravidlách a prísnom dohľade sa ukázal ako nevyhovujúci a nedostatočný, či už na zabránenie vážnej fiškálnej krízy alebo podporu zdravého hospodárenia,“ povedal Escrivá, ktorý je zároveň šéfom španielskej rozpočtovej rady.

V panelovej diskusii s komisárom zodpovedným za euro Vladisom Dombrovskisom upozornil, že debaty o rozpočte sú v EÚ „príliš často len o odchýlkach v rozmedzí desatinných miest“ alebo o výklade odporúčaní Rady Ecofin.

Únia sa podľa neho „nutne potrebuje orientovať viac strednodobo“. Súčasný ročný cyklus koordinácie rozpočtových, makroekonomických a štrukturálnych politík v EÚ, tzv. európsky semester, je navyše príliš komplikovaný, upozornil Escrivá.

Dohliadať z Bruselu nestačí

„Napriek prebiehajúcim snahám o zjednodušenie fiškálnych pravidiel EÚ, je [európsky semester] naďalej založený na komplexných analytických postupoch a výklade dohôd,“ povedal.

Ocenil iniciatívu Komisie vytvoriť Európsku fiškálnu radu, no zdôraznil, že dôležitú úlohu musia hrať aj nezávislé rozpočtové rady a parlamenty, ktoré by mali tiež dohliadať nad národným rozpočtovaním. Zabráni sa tak podľa neho aj negatívnym dojmom o pravidlách a kontrolách „z Bruselu“.

Čítajte aj: Európska rozpočtová rada by mala chcieť silných národných partnerov

Kritika sa stupňuje

Výzva nezávislých európskych fiškálnych rád prichádza krátko po tom, čo Medzinárodný menový fond (MMF) skritizoval rozpočtové pravidlá v eurozóne.

Čítajte aj: MMF kritizuje eurozónu: Štáty dlhodobo nedodržiavajú rozpočtové pravidlá

MMF upozornil na dlhodobé fiškálne nedostatky menovej únie a najmä na nedodržiavanie pravidiel jej členmi. Posilniť by sa preto mal najmä systém odmien a sankcií, ktorý by štáty rešpektovali.

Rozpočtové riadenie a dohľad Komisie už dlhšie kritizujú aj niektoré členské štáty. Nemecká vláda navrhla presun týchto kompetencii novej, politicky nezávislej inštitúcii. Holandský predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem zas v miunulosti napadol rozhodnutie exekutívy nepotrestať neposlušné krajiny, ako napríklad Francúzsko.