Oceliarov čaká horúce leto, na obzore je obchodná vojna

obchodná vojna trump

Oceľ, zdroj: Shutterstock

Umelo nízke ceny ocele boli jednou z obľúbených tém amerického prezidenta Donalda Trumpa už počas kampane.

„Budeme riešiť dumpingové ceny ocele,“ potvrdil Trump minulý týždeň v rozhovore pre The Wall Street Journal.

Na základe výsledku šetrovania, ktoré jeho administratíva spustila v apríli, je pripravený v mene národnej bezpečnosti uvaliť clá na výrobky a sektory z celého sveta.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v júni vyhlásil, že ak by sa Biely dom na takýto krok odhodlal, Európa bude pripravená spustiť protiopatrenia „v priebehu pár dní“.

Posledná šanca do augusta

Nemeckej kancelárke Angele Merkelovej sa podarilo hroziacu obchodnú vojnu aspoň na čas odvrátiť počas júlového summitu G20 v Hamburgu. Presvedčila najmocnejšie krajiny, najmä Spojené štáty, aby dali multilaterálnemu systému poslednú šancu na riešenie problému nadmernej kapacity ocele.

Lídri G20 sa zhodli, že fóru pre nadmernú kapacitu ocele, ktoré vzniklo minulý rok, dajú čas do augusta.

„Náš časový plán je celkom ambiciózny,“ pripustila Merkelová v Hamburgu. Ak sa však krajinám nepodarí nájsť riešenie do tohto termínu, „nebudeme schopní vyriešiť tento problém na multilaterálnom fóre vôbec,“ varovala.

Krajiny nechcú zverejniť informácie

Polovica vyrokovaného času už uplynula, zatiaľ bez citeľného pokroku.

Problémom je, že krajiny sa zdráhajú zdieľať informácie. G20 pritom poverila OECD, aby na základe týchto údajov pripravila do novembra politické odporúčania.

Členovia fóra by mali zverejniť informácie o svojej výrobnej kapacite v oceliarskom priemysle a o štátnej podpore, ktorá by mohla viesť k nadmernej kapacite a deformovať trh.

Podľa informácií EurActiv.com dôležité dáta stále chýbajú.

Problémová Čína

V Bruseli vidia problém najmä na čínskej strane. Krajina v júni minulého roka prelomila rekord, keď jej produkcia narástla o 5,7 %.

Od roku 2000 zvýšil Peking výrobu ocele a jeho podiel na trhu vzrástol z 15 % na takmer 50 %. Výrobu podporila aj štátna pomoc a ďalšie verejné opatrenia.

Čína však tvrdí, že 86 % jej produkcie je určenej na domácu spotrebu.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang na júnovom ekonomickom fóre EÚ-Čína tvrdil, že jeho vláda neposkytuje príspevky na export.

„Práve naopak, už pred desiatimi rokmi sme začali zavádzať sériu opatrení, ktoré by mali regulovať exporty ocele. Tieto opatrenia zahŕňajú zavedenie exportných ciel, ktorých strop dnes predstavuje 20 %,“ uviedol.

Do augusta sa nestretnú

Problém vo vnútri fóra ale nespočíva len v Číne. Takmer žiadna krajina neposkytla všetky informácie o svojej výrobnej kapacite a vládnej podpore.

Napriek chýbajúcim informáciám sa skupina do konca augusta neplánuje stretnúť. Členovia sa stretnú až na globálnom fóre, ktoré sa bude konať 25. až 27. septembra.

Stále je ale šanca, že si fórum do augustového termínu vytvorí lepšiu predstavu o nadmernej kapacite ocele a následne by na jeseň mohlo vydať aj odporúčania.

Trump možno clá zavedie aj tak

Ešte väčšie riziko predstavujú Trumpove nepredvídateľné reakcie.

Bruselskí predstavitelia sa obávajú, že Trump zavedie clá bez ohľadu na výsledky globálneho fóra.

Zatiaľ je ale podľa zdrojov EurActiv.com „dobrým signálom“, že od vyhrážok pred summitom G20 začiatkom júla, žiadne opatrenia nepredstavil.

V rozhovore pre The Wall Street Journal Trump uviedol, že so svojím rozhodnutím počká, kým nevyrieši domáce priority programu, napríklad daňovú reformu a plán vylepšiť národnú infraštruktúru.

V apríli minulého roka začala Trumpova administratíva špeciálne vyšetrovanie dovozu ocele podľa obchodného zákona z roku 1962 (článok 232), ktorý umožňuje limitovať dovoz ak predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť.

V minulosti túto možnosť využili len prezidenti Richard Nixon a Gerald Ford.

Európa nie je cieľom, účinky však pocíti

Na hrozbu Spojených štátov v tom čase eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová odpovedala, že sa „veľmi obáva“, že tento krok by mohol spustiť lavínu protekcionizmu po celom svete.

Trump využíva oceliarsky sektor na útok proti Číne. V minulosti sa veľakrát sťažoval na obrovský deficit bežného účtu platobnej bilancie s Pekingom, ktorý v minulom roku dosiahol 297 miliárd eur.

Hoci Čína je najväčší výrobca ocele, zďaleka nie je krajinou, ktorá dováža do USA najviac ocele.

Tou krajinou je Kanada (17 %), nasledovaná Brazíliou (13 %) a Južnou Kóreou (12 %).

Podiel Nemecka, najväčšieho exportéra EÚ v tejto oblasti, je len 4 %.

Hoci je málo pravdepodobné, že by sa Trump zameral na európske krajiny, Malmströmovú znepokojujú ďalekosiahle dôsledky prípadného rozhodnutia amerického prezidenta.

„Aj keď nie sme cieľom, vedľajšie škody tohto procesu Európu veľmi zasiahnu,“ vyhlásila.