Nemecko odmieta návrh Komisie na uvoľnenie rozpočtu

Berlín

Osvetlená Brandenburská brána v Berlíne, zdroj: TASR

Európska komisia v stredu (16.11.) navrhla štátom eurozóny podporiť rast ekonomiky a tvorbu pracovných miest uvoľnenejšou fiškálnou politikou v budúcom roku.

Nepriamo tým dala najavo, že najmä Berlín by mal zvýšiť objem svojich výdavkov.

Jasný odkaz

Európska exekutíva síce vo svojom hodnotení rozpočtových plánov členských krajín nemenovala Nemecko priamo, uviedla však, že výzva na uvoľnenie fiškálnej politiky sa týka výhradne krajín, ktoré si to môžu dovoliť.

Z veľkých ekonomík sa to vzhľadom na rozpočtový prebytok a ekonomickú silu týka prakticky len Nemecka.

Najväčšia ekonomika Európskej únie zaznamenala minulý rok rozpočtový prebytok na úrovni 0,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) a tento rok sa očakáva, že dosiahne 0,6 % HDP

Nemecko má svoje vlastné problémy

Nemecké ministerstvo financií však návrh Komisie odmieta.

„Vzhľadom na pokračujúce vysoké dlhy krajín Európskej únie nie je expanzívna fiškálna politika možná,“ vyhlásil v reakcii pre agentúru Reuters hovorca ministerstva.

Priestor na manévrovanie s rozpočtom nemá podľa neho ani Nemecko.

Vláda kancelárky Angely Merkelovej trvá na svojom pláne, ktorým je udržať vyrovnaný rozpočet do roku 2020, napriek zvýšeným nákladom na riešenie problémov spojených s utečencami.

Do Nemecka od minulého roku prišlo približne 900 000 migrantov.

Brexit, migračná kríza a Trump

Predstavitelia EÚ sa obávajú rastu euroskeptických nálad, ktoré nabrali na intenzite po rokoch slabého rastu a vysokej nezamestnanosti.

Situáciu navyše skomplikovalo rozhodnutie Britov opustiť Európsku úniu a najnovšie aj víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách.

Brusel chce preto zabrániť, aby najnovšie udalosti zasiahli do krehkého zotavovania hospodárstva Únie.

Absurdný návrh?

„Pripadá mi úplne absurdné, aby sa Komisia snažila riadiť dlhovú politiku členských štátov,“ vyhlásil expert pre rozpočet Merkelovej vlády Eckhardt Rehberg.

„Federálna vláda sa nevzdá svojej solídnej rozpočtovej politiky,“ doplnil.