Madrid žiada rozpočet eurozóny a eurobondy

deficit pakt stability a rastu

Španielsky premiér Mariano Rajoy. FOTO-TASR-AP Francisco Seco

Španielsky premiér M. Rajoy v pondelok povedal, že na summite s lídrami Nemecka, Francúzska a Talianska, ktorý sa bude konať 28. augusta, vyzve na vytvorenie rozpočtu eurozóny, eurobondov a postu ministra financií menovej únie.

Summit organizuje francúzsky prezident Macron, ktorý tiež vyzýva k prehlbovaniu integrácie EMU.

„Budeme ďalej pracovať na prehlbovaní hospodárskej a menovej únie“, povedal konzervatívny politik po stretnutí s kráľom Filipom.

„Španielsko podporuje (vytvorenie) európskeho ministra financií a európsky rozpočet, ktorý postupne priblíži životné štandardy a bohatstvo európskych krajín“, povedal Rajoy.

„Španielsko spolieha na existenciu eurobodnov, európskej spoločnej pokladnice vydávajúcej eurobondy.“ Podľa Rajoya by to posilnilo trhovú dôveryhodnosť eurozóny.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/schulz-obvinil-merkelovu-ze-nema-jasny-plan/

Na hlbokú reformu eurozóny vyzýval v júni aj španielsky minister financií Luis de Guindos. Žiadal vytvorenie „európskeho menového fondu“ a spoločné rozhodovanie o „určitom percente národných rozpočtov“.

De Guindos pre Financial Times povedal, že Brexit a zvolenie Trumpa sú faktory tlačiace Európu, a krajiny používajúce jednotnú menu, k hlbšej integrácii. Navrhované reformy si však vyžiadajú zmenu zmlúv.

Nemecká kancelárka Angela Merkel naznačila, že je ochotná podobné návrhy podporiť. Z Berlína sa však žiadne zásadné stanovisko neočakáva pred septembrovými parlamentnými voľbami, v ktorých sa A. Merkel bude uchádzať o kancelársky post už štvrtý krát.

Macron a spoločný dlh

V júlovom rozhovore pre francúzsky denník Ouest-France prezident Emmanuel Macron povedal, že Nemecko benefituje z „disfunkčnej“ eurozóny.

„Nikdy som nekritizoval Nemecko za to, že je konkurencieschopné… no časť nemeckej konkurencieschopnosti pramení z disfunkčnosti eurozóny, a slabosti iných ekonomík.“

https://euractiv.sk/clanky/analyzy/macron-tlaci-na-nemecko-eurozon-potrebuje-konvergenciu/

Macron potvrdil, že podporuje čiastočnú premenu národných dlhov eurozóny na spoločný.

„Nemecko… má sinú ekonomiku, no je demograficky slabé, má hospodárske a obchodné nerovnováhy so susedmi, a spoločnú zodpovednosť za to, aby dalo eurozóne budúcnosť, ktorú si zaslúži.“