Macron tlačí na Nemecko: Eurozóna potrebuje konvergenciu

Zdroj: Lukas Barth/EPA

V rozhovore pre francúzsky denník Ouest France Macron vyhlásil, že Nemecko benefituje z „disfunkčnej“ eurozóny.

Nový francúzsky prezident navrhuje vytvorenie postu ministra financií eurozóny aj spoločný rozpočet. Nemecká kancelárka sa však k tomu stavia zdržanlivo. Jej vláda sa okrem iného obáva, že by to mohlo viesť k spoločnej zodpovednosti za verejné dlhy.

Macron však zdôraznil, že nepodporuje združenie národných dlhov krajín eurozóny. Nekritizuje Nemecko ani za jeho konkurencieschopnosť.

„Nikdy som nekritizoval Nemecko za to, že je konkurencieschopné. No za časť nemeckej konkurencieschopnosti môže zlé fungovanie eurozóny, a slabosť ostatných ekonomík.“

„Nemecko… má silné hospodárstvo, no demografickú slabosť, hospodárske a obchodné nerovnováhy so susedmi, a zdieľa zodpovednosť za to, aby euro dostalo budúcnosť, ktorú si zaslúži.“

Nemecko, ktoré má rozpočtový prebytok, musí byť súčasťou obnovy verejných a súkromných investícií v Európe, tvrdí Macron.

Harmonizácia firemných daní

Nemecký Handelsblatt v stredu informoval, že ministri financií Nemecka a Francúzska plánujú na dnešnom spoločnom zasadnutí kabinetov predstaviť cestovnú mapu harmonizácie ich národných korporátnych daní.

O bilaterálnej harmonizácii firemných daní hovoria obe krajiny už dlhšie obdobie.

USA: obrana, klíma, obchod

Francúzsky prezident dnes privíta amerického prezidenta D. Trumpa, ktorý sa zúčastňuje na oslavách pri príležitosti dobitia Bastily. Hovoriť by sa malo najmä o bezpečnostných otázkach.

Podľa Macrona Európa USA potrebuje. Zároveň však vyhlásil, že sa nevyhne ani otázke klimatických zmien, v ktorej má Trump iný názor.

Klimatická dohoda nie je jediným rozdielom. Podľa Macrona sa v Spojených štátoch opäť zrodila tendencia k protekcionizmu. No napriek rozdielnym názorom na voľný obchod existuje priestor na „nájdenie spoločného postoje v boji proti neakceptovateľným (obchodným) praktikám, ako je dumping“.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/merkelova-vyzyva-na-obnovenie-rokovani-o-ttip/

Trump už pohrozil, že Spojené štáty zavedú clá na dovoz ocele, ktorej je v súčasnosti na svetovom trhu prebytok. Hlavným vývozcom je Čína.