Kanadský premiér príde do Bruselu napriek situácii s CETA

CETA Brusel EU

Justin Trudeau (Adrian Wyld/The Canadian Press via AP)

Informáciu o Trudeauovej návšteve Bruselu dnes večer potvrdila kanadská ministerka medzinárodného obchodu Chrystia Freelandová, ktorá minulý týždeň v piatok neúspešne rokovala s valónskym premiérom o získaní podpory tohto regiónu pre obchodnú dohodu medzi EÚ a Kanadou (CETA).

Uviedla to agentúra DPA.

“Kanada je pripravená dohodu podpísať. Teraz sú na ťahu Európania,” povedala Freelandová novinárom v Ottawe.

Plánovaný summit sa mal uskutočniť za predpokladu, že sa do dnešného večera podarí presvedčiť Valónsko, aby zmenilo odmietavý postoj k CETA a umožnilo podpis tejto transatlantickej obchodnej dohody. Valónska regionálna vláda aj vláda zastupujúca frankofónnych občanov však dnes opäť zopakovali svoje odmietavé stanovisko.

Belgický premiér po menej ako hodinovom rokovaní s regionálnymi predstaviteľmi konštatoval, že Belgicko nie je v takej situácii, aby bolo schopné podpísať dohodu CETA, čo následne oznámil aj predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.

Tusk o niekoľko hodín na sociálnej sieti uviedol, že summit EÚ-Kanada je stále možný a vyzval všetky zainteresované strany, aby sa pokúsili nájsť riešenie, lebo ešte je naň čas. Tusk spresnil, že túto situáciu rovnako aktuálne vníma aj kanadský premiér Justin Trudeau.