Juncker vyzval Macrona, aby dal do poriadku francúzsky rozpočet

Macron

Emmanuel Macron, zdroj: TASR

„S Francúzskom máme skutočný problém. Francúzi míňajú príliš veľa peňazí a míňajú ich na nesprávne veci,“ povedal včera v Berlíne predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Novozvoleného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona preto vyzval, aby znížil verejné výdavky krajiny a dostal tak pod kontrolu jej finančnú situáciu.

„Tak to nemôže fungovať“

Deň po tom, ako bol Macron jasne zvolený za francúzskeho prezidenta, Juncker pripomenul, že Francúzi minú od 53 do 57 percent svojho hrubého domáceho produktu v prospech verejných výdavkov aj napriek relatívne vysokej miere štátnej zadlženosti.

https://euractiv.sk/clanky/socialna-politika/na-co-minaju-clenske-staty-unie-najviac-penazi-infografika/

„To nemôže fungovať dlhodobo“, skonštatoval šéf európskej exekutívy.

Budúci líder Francúzska by mal preto podľa Junckera ukázať ústretovosť a snahu vykonať potrebné reformy v tejto oblasti.

Problémové Francúzsko

Francúzsko je tradične pod tlakom Európskej komisie ako aj ostatných členov Únie, aby dostalo svoj verejný deficit pod hranicu 3 % HDP, čo vyžadujú pravidlá Paktu stability a rastu.

Paríž sa už nebude môcť spoliehať na dobrú vôľu svojich európskych partnerov, varoval Juncker. On sám pritom v minulosti naznačil, že Francúzsko dostáva úľavy z dodržiavania rozpočtových pravidiel, „lebo je to Francúzsko“.

https://euractiv.sk/kratke-spravy/ekonomika-a-euro/francuzske-ulavy-pri-plneni-rozpoctovych-kriterii-skoncili/

Macron má plán

Výzva predsedu Komisia prichádza len tri dni pred plánovaným zverejnením jarných hospodárskych prognóz – vo štvrtok exekutíva zverejní hospodárske vyhliadky pre členské krajiny EÚ. Na budúci týždeň vydá aj konkrétne odporúčania.

Macron vo svojom programe ráta so znížením verejných výdavkov o 60 miliárd eur v priebehu piatich rokov, čo okrem iného znamená aj zrušenie približne 120 000 pracovných miest v štátnej správe.

Zároveň však vyzýva EÚ, aby sa reformovala a presmerovala viac investícií dovnútra Únie.