G8 požaduje od Ruska stabilizáciu dodávok energie

 

Krátka správa:

Vo svojom konečnom vyhlásení v Moskve dňa 11. februára ministri vyhlásili, že „trhové mechanizmy sú vitálne pre efektívne fungovanie globálneho energetického systému“. Vyhlásenie dodáva, že musí byť vyvinuté úsilie „na zvýšenie transparentnosti, včasnosti a spoľahlivosti údajov o ponuke dopyte, uľahčenie nevyhnutných investícií do výskumu, výrobu, dopravy a rafinérskych kapacít a tiež do zlepšenia efektivity energie“.

Minister financií Francúzska Thierry Breton viedol výzvu, aby Rusko ratifikovalo Zmluvu o energetickej charte z roku 1991 – právny mechanizmus, podporujúci priemyselnú spoluprácu medzi východom a západom kontinentu v oblastiach ako investície, tranzit a obchod.

„Je v záujme Európy a tiež tak aj celého Ruska, aby našli cestu k ratifikovaniu tejto charty,“ povedal pre AFX v Moskve.

Ruský minister financií Alexej Kudrin naznačil opatrný prístup v tejto otázke a povedal: „V budúcnosti sa stane prístup k exportnému potrubiu rovným. Nie som pripravený povedať, kedy sa tak stane,“ oznámila agentúra Reuters.

Krátke prerušenie dodávok do Kyjeva v tzv. ukrajinsko-ruskej „plynovej vojne“ v januári 2006 zvýraznila európsku závislosť na Moskve. Z Ruska pochádza štvrtina jej sporteby zemného plynu. Otázku energetickej bezpečnosti sa tak dostala na vrchol agendy EÚ [EurActiv, 5. 1. 2006].

Rusko spravilo z “energetickej bezpečnosti” hlavnú tému svojho tohtoročného predsedníctva v G8.