EÚ: Amazon musí Luxemburgu doplatiť 250 miliónov eur na daniach

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. FOTO: Twitter.

Na základe hĺbkového vyšetrovania Európska komisia dospela k záveru, že Luxemburg poskytoval neoprávnené daňové výhody pre internetového giganta Amazon. Oznámila to v stredu eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Žiadni zamestnanci, žiadne kancelárie

Luxemburské daňové stanoviská z rokov 2003 a 2011 podľa Komisie viedli k neoprávnenému zníženiu dane zaplatenej americkou firmou.

Tieto opatrenia umožnili internetovému gigantovi presunúť veľkú väčšinu jej ziskov zo spoločnosti, ktorá patrí do skupiny Amazon a podlieha dani v Luxembursku (Amazon EU), na spoločnosť, ktorá dani nepodlieha (Amazon Europe Holding Technologies).

https://euractiv.sk/clanky/danova-politika/tallin-medzinarodne-pravidla-proti-danovym-unikom-su-zastarane/

Podľa eurokomisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej sa jednalo o schránkovú firmu, ktorá preukázateľne „nemala žiadnych zamestnancov, žiadne kancelárie ani žiadne podikateľské aktivity.“

Nezdanené tri štvrtiny zisku

Na základe toho EK dospela k záveru, že spoločnosti Amazon bola poskytnutá selektívna ekonomická výhoda. Spoločnosť  sa vďaka nej podľa eurokomisárky vyhla zdaneniu takmer troch štvrtín zisku z celkového predaja, ktorý táto spoločnosť zrealizovala v EÚ.

“Inými slovami, Amazon mohol zaplatiť štyrikrát nižšie dane ako iné miestne spoločnosti, na ktoré sa vzťahujú tie isté vnútroštátne daňové pravidlá. To je podľa pravidiel štátnej pomoci EÚ nezákonné,” dodala na stredajšej tlačovej konferencii Vestagerová.

Zároveň pripomenula, že členské štáty EÚ nemôžu poskytovať nadnárodným skupinám selektívne daňové výhody, ktoré nie sú dostupné iným spoločnostiam.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/krajiny-eu-sa-nevedia-dohodnut-ako-zdanit-internetovych-gigantov/

Dnešným rozhodnutím EK tiež stanovila metodiku na výpočet hodnoty konkurenčnej výhody poskytnutej spoločnosti Amazon. Jedná sa o rozdiel medzi tým, čo spoločnosť zaplatila na daniach, a tým, čo by musela zaplatiť, ak by neexistovalo záväzné daňové stanovisko.

Luxemburské daňové orgány na základe tejto metodiky musia určiť presnú sumu nezaplatenej dane v Luxembursku a vymáhať ju od Amazonu, aby sa odstránilo narušenie hospodárskej súťaže, ktoré nedovolená štátna pomoc vyvolala. Podľa Komisie sa jedná o 250 miliónov eur plus úroky.

Amazon sa bráni

Americká spoločnosť uviedla, že po preštudovaní stanoviska Komisie zváži všetky legálne možnosti pre pre svoju obranu vrátane odvolania voči rozhodnutiu.

Podľa Amazonu k žiadnemu špeciálnemu zaobchádzaniu zo strany Luxemburgu nedošlo, keďže spoločnosť „platila dane plne v súlade s luxemburskými ako i medzinárodnými daňovými zákonmi.“

„Našich 50 tisíc zamestnancov po celej Európe bude aj naďalej slúžiť všetkým zákazníkom a stovkám tisíc malých podnikov, ktoré s nami spolupracujú,“ píše sa v oficiálnom stanovisku spoločnosti.

Komisia žaluje Apple

Európska komisia v rovnaký deň oznámila, že sa rozhodla zažalovať Írsko na Súdnom dvore EÚ za to, že nevymáhalo od spoločnosti Apple nezákonnú štátnu pomoc vo výške 13 miliárd eur.

Komisia vo svojom rozhodnutí z augusta minulého roku dospela k záveru, že Írskom povolené daňové zvýhodnenia pre spoločnosť Apple bolo nezákonné a nezlučiteľné s pravidlami EÚ o štátnej pomoci.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/irsko-hundre-na-vymahanie-dani-od-apple-aj-na-budovanie-eurozony/

Postoj írskej vlády umožnil technologickému gigantu platiť oveľa nižšiu daň ako iným podnikom. Neoprávnené daňové výhody podľa eurokomisie dosiahli až 13 miliárd eur, ktoré Írsko malo spätne vymáhať aj s úrokmi.

“Viac ako rok po tom, ako sme prijali toto rozhodnutie, Írsko stále nevymohlo peniaze. Členské štáty musia urobiť dostatočný pokrok na obnovenie hospodárskej súťaže. Aj preto sme podali žalobu na Súdny dvor EÚ, že Írsko nesplnilo naše rozhodnutie,” uviedla Vestagerová v správe pre médiá.