Daňová reforma USA poškodí svetový obchod, varujú európski ministri

Prezident USA Donald Trump a minister financií Steve Mnuchin. FOTO: Twitter.com

Ministri financií piatich najväčších európskych ekonomík vyzvali Spojené štáty, aby prehodnotili pripravovanú daňovú reformu. V liste adresovanom americkému ministrovi financií Stevenovi Mnuchinovi uviedli, že návrh je diskriminačný a reforma v tejto podobe môže poškodiť finančný sektor a medzinárodný obchod.

Európski ministri volajú po „múdrom a vyváženom kompromise“, ktorý bude v zhode s tým, čo sa robí v  daňovej oblasti na medzinárodnej úrovni.

https://euractiv.sk/clanky/danova-politika/eu-zaradila-na-ciernu-listinu-danovych-rajov-17-krajin-europske-krajiny-chybaju/

V liste, ktorý videla agentúra Reuters, ministri financií Británie, Francúzska, Nemecka, Španielska a Talianska uviedli, že navrhovaná spotrebná daň by porušovala pravidlá Medzinárodnej obchodnej organizácie (WTO) rovnako ako dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a mohla by brániť investičným tokom medzi Európou a USA.

Ministrom sa nepozdáva predovšetkým plánovaná 20 percentná „spotrebná daň“ na platby amerických firiem do ich zahraničných dcérskych spoločností, pričom na domáce transakcie by sa táto daň nevzťahovala.

Porušenie medzinárodných pravidiel

Ministri tiež varovali, že navrhované opatrenia proti znižovaniu daňového základu a vyhýbaniu sa dani môžu zasiahnuť skutočné obchodné dohody, ktoré zahŕňajú platby zahraničným firmám. Poškodí to podľa nich medzinárodné bankové a poisťovacie operácie a odradí zahraničné finančné inštitúty od toho, aby operovali v USA.

Financmajstrom sa nepáči ani preferenčný daňový režim pre príjmy z exportu firiem do zahraničia.

Upozorňujú, že podľa medzinárodných pravidiel Svetovej obchodnej organizácie môže byť navrhované zníženie dane z príjmov z predaja tovaru alebo služieb v zahraničí na úroveň 12,5 percenta vnímané ako „nelegálne dotovanie exportu“.

Ministri piatich krajín vítajú snahu USA bojovať proti daňovým únikom a pripomínajú, že daňová politika je „jednou zo základných pilierov štátnej suverenity“.

Zároveň však od amerických partnerov chcú, aby sa pripojili k spoločnému medzinárodnému postupu proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.

https://euractiv.sk/clanky/danova-politika/podvody-s-dph-uz-nebudu-take-jednoduche-komisia-prisla-s-novymi-pravidlami/

Obavy z americkej daňovej reformy boli tiež jednou z tém  minulotýždňového stretnutia ministrov financií ÉU v rámci Rady EÚ pre hospodárske a menové záležitosti (ECOFIN).

Spor ohľadom daňovej reformy je ďalším dôkazom ochladenia vzťahov medzi európskou dvadsaťosmičkou a Spojenými štátmi po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA. Predchádzali mu nezhody týkajúce sa obchodu, boja proti klimatickým zmenám, či nedávneho návrhu amerického prezidenta, podľa ktorého by sa Jeruzalem mal stať hlavným mestom Izraela.