Bulharské predsedníctvo zacieli najmä na telekomunikačnú legislatívu

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Bulharské predsedníctvo vystrieda estónske už prvého januára. Už dnes je jasné, že sa bude chcieť zamerať predovšetkým na legislatívu, ktorá dopredu potlačí návrhy Európskej komisie v oblasti Jednotného digitálneho trhu.

Bulharsko je zvlášť ochotné vrhnúť sa do telekomunikačnej legislatívy, známej ako kód elektronickej komunikácie, ktorú Komisia navrhla ešte v minulom roku.

„Ide o našu prvú a najdôležitejšiu prioritu. Väčšina našej práce sa sústredí na túto obrovskú agendu,“ povedal pre EURACTIV.com hovorca bulharského predsedníctva.

Líder bez doterajších výsledkov

Európske komisia sa v súčasnosti ponáhľa s uzatváraním dohôd o všetkých svojich digitálnych návrhoch jednotného trhu do roku 2019. Diskusie zákonodarcov o digitálnej agende sa napriek odhodlaniu hýbu pomaly, pričom niektoré, vrátane kontroverznej legislatívy o elektronickom súkromí a prepracovanie autorského zákona Únie, stoja úplne.

Okrem týchto bodov sa budú Bulhari chcieť venovať aj kybernetickej bezpečnosti. Významný je aj nový plán na zníženie poplatkov za mobilné roamingové služby medzi krajinami Únie a krajinami západného Balkánu. Dnes stojí totiž minúta hovoru medzi susedmi Bulharskom a Srbskom v prepočte až 2 eura.

Čítajte aj: Západný Balkán nemá inú možnosť ako európsku integráciu

O znižovanie cien sa Bulhari snažia aj bilaterálnymi dohodami. 9. decembra predbežne krajiny podpísali memorandum na ministerskej úrovni s cieľom znížiť roamingové ceny v nasledujúcich šiestich mesiacoch.

Bulharsko je v digitálnom ratingu Európskej únii na predposlednom mieste. V oblasti telekomunikačného pripojenia dokonca z 23. miesta padlo v tomto roku až na 26. miesto. Predposledné je aj v schopnosti sprístupňovať rádiové spektrum, ako aj v percentuálnom pokrytí domácností, využívajúcich pevný širokopásmový internet.

Nevýrazný posun v telekomunikačnej agende a cestovná mapa

Trojstranné rozhovory medzi národnými vládami, Európskym parlamentom a Komisiou o rozsiahlej európskej telekomunikačnej legislatíve sa začali na jeseň, v čase estónskeho predsedníctva. Aj v tomto prípade sa na nej musia zhodnúť všetky tri strany.

V súčasnosti sa diskusie točili najmä okolo zamietnutého návrhu Komisie na vytvorenie spoločných pravidiel o tom, ako budú členské štáty dražiť mobilné rádiové spektrum.

„Hoci boli dohodnuté niektoré z článkov, nešlo o nič, čo by malo výraznejší politický význam alebo čo by pre toto odvetvie prinieslo investičnú istotu,” povedal o doterajších dohodách členských štátov v oblasti spektra bulharský predstaviteľ.

V porovnaní s inou spornou legislatívou v digitálnej agende sa ale rokovania o telekomunikačnom pláne posúvajú, hoci pomaly.

Komisia minulý mesiac uverejnila takzvanú cestovnú mapu, v ktorej odporúča, aby bulharské predsedníctvo počas svojich šiestich mesiacov na čele Rady Európskej únie zabezpečilo v tejto oblasti konečné rozhodnutie.

Ministri telekomunikácií v cestovnej mape súhlasili s tým, že 5G siete by mali byť k dispozícii „aspoň v jednom meste každého členského štátu“ do roku 2020. Ak sa podľa plánu pohne aj telekomunikačná legislatíva, schválená by mala byť rovnako do roku 2020.