Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
Starostka smart city: Ak používate mobil, používate inteligentné riešenie z Oulu – euractiv.sk

Starostka smart city: Ak používate mobil, používate inteligentné riešenie z Oulu

Starostka Oulu Päivi Laajala

Päivi Laajala. FOTO-OULU

Keď Nokia prehrávala preteky s Apple, musela zrušiť tisícky pracovných miest v svojom kľúčovom výskumnom centre v 250-tisícovom Oulu. Nokia sa odvtedy pozviechala a do severofínskeho mesta sa vrátila. Oulu však nelenilo a medzitým sa stalo veľkým severským hubom pre inovácie. Dnes hostí 600 high-tech spoločností a 10-tisíc pracovných miest v technologickom sektore. O tom, ako mesto prekonalo krízu, hovorila v telefonickom rozhovore pre EurActiv.sk starostka Oulu Päivi Laajala.

Diskusia o inteligentných mestách sa na Slovensku len začína. Ľudia často ani nevedia, čo inteligentné mesto je. Ako by ste ho definovali vy?

Obyvatelia inteligentného mesta majú prístup k službám, ktoré im život uľahčujú, robia ho predvídateľným a bezpečným. Inteligentné mesto je miestom, kde miestna ekonomika vytvára pracovné miesta založené na inováciách.

Oulu sa sústredí na bezdrôtový internet. Ako obyvateľom pomáhajú tieto siete?

Rozvoj širokopásmových a iných digitálnych systémov a pripojení vidíme ako odpoveď na to, ako udržať mestské služby dostupné pre každého. Obyvatelia by mali mať rovnaký prístup k elektronickým službám a zúčastňovať sa na rozhodovaní.

Nokia musela v minulosti zrušiť veľa pracovných miest a takmer skrachovala. Nebol to pre vaše mesto problém?

Samozrejme, že bol. Keď sa Nokia rozhodla stiahnuť z trhu mobilných telefónov, na región Oulu to malo veľký dopad. Zaniklo 2 400 pracovných miest v rámci divízie Nokie pre výrobu mobilov a približne 700 pracovných miest u dodávateľov. Zároveň však divízia Nokie pre siete zvýšila počet pracovných miest v regióne Oulu z 2 100 na 2 500. Nokia má v Oulu najväčšiu továreň a veľmi veľké centrum pre výskum a vývoj, je tiež lídrom vo výskume 5G sietí.

Ľuďom pomáhame zakladať nové firmy.

Vzniklo aj veľa start-upov. V oblasti informačných technológií máme dnes viac pracovných miest ako v časoch divízie Nokie pre výrobu mobilov. Tento sektor spolupracuje s miestnymi školami a univerzitou. Ľuďom pomáhame zakladať nové firmy.

Ľudia, ktorí prišli o prácu v Nokii, si našli novú v malých firmách?

Áno. Veľmi veľká časť z nich má vlastné malé firmy s 5 – 20 zamestnancami. Bývalí zamestnanci Nokie z mesta neodišli.

Ako ste týmto ľuďom pomohli, keď Nokia rušila miesta?

Naše mesto pomáha „anjelským firmám“. Pred asi 10 rokmi sme založili organizáciu BusinessOulu. Poskytuje informácie o tom, ako založiť firmu, získať financovanie a tak ďalej.

Myslíte si po tejto skúsenosti, že pre mesto je dobré mať veľa malých a stredných firiem namiesto giganta ako Nokia?

Áno, pre nás je to dobré. Pred desiatimi, pätnástimi rokmi sme boli závislí na tom, čo chcela robiť Nokia. Dnes máme veľa firiem v mnohých sektoroch. Pre mesto je to oveľa bezpečnejšie.

Nachádzame sa medzi Európou a arktickým regiónom. Z tejto pozície a na základe našej arktickej skúsenosti dokážeme pomôcť celej Európe v spolupráci s Arktídou.

Oulu sa nachádza blízko hraníc viacerých štátov. To je typické aj pre niekoľko veľkých slovenských miest. Je to pre rozvoj mesta dôležité?

Máme silné vzťahy a rozbehli sme spoluprácu s inými mestami, zvlášť v arktickom regióne a v oblasti rozvoja inteligentných komunít. Nachádzame sa medzi Európou a arktickým regiónom. Z tejto pozície a na základe našej arktickej skúsenosti dokážeme pomôcť celej Európe v spolupráci s Arktídou. Európsku úniu veľmi zaujímajú témy spojené s arktickým regiónom. EÚ by napríklad chcela vedieť, čo sa dá spraviť pre zlepšenie pohybu informácií, tovaru a pracovnej sily.

Môžete uviesť príklad takejto spolupráce?

V roku 2016 zverila Európska únia zodpovednosť Oulu koordinovať spolu s bulharskou Sofiou a s Estónskom tematické partnerstvo o digitálnej transformácii v rámci mestskej agendy EÚ. Urobila to preto, že Oulu má 50 rokov skúseností s bezdrôtovou technológiou. Keď používate mobil, používate inteligentné riešenie vyvinuté v Oulu. Veľmi to súvisí so spoločnou históriou Nokie a Oulu. V tejto chvíli vyvíjame 5G riešenia pre rýchle bezdrôtové siete.

Spolupracujeme tiež s mestami v arktickom regióne: so švédskou Luleåou a nórskym Tromsø. Pracujeme tiež s mnohými mestami v Estónsku a Španielsku. Spolupracujeme však aj s Japonskom a Čínou, kam vyvážajú naše firmy.

Ako využívate digitalizáciu pre zlepšenie služieb pre občanov?

Už päť rokov investuje Oulu do OuluHealth, čo je verejno-súkromný ekosystém pre aktérov v zdravotníctve. Tieto systémy nám umožňujú vyvíjať nové typy služieb a produktov pre ľudí v Oulu a na celkom svete. Jedným príkladom svetového know-how v oblasti životného štýlu z Oulu je Polar Heart Rate Monitor Watch – hodinky, ktoré umožňujú sledovať tep srdca.

Oulu tiež vyvinulo cestnú signalizáciu pre núdzové situácie. Semafory dávajú automaticky zelenú pri prechode núdzových vozidiel – sanitiek, požiarnych a policajných áut.

Oulu tiež vyvinulo cestnú signalizáciu pre núdzové situácie. Semafory dávajú automaticky zelenú pri prechode núdzových vozidiel – sanitiek, požiarnych a policajných áut. Ďalší príklad: Keď chcete postaviť dom, potrebujete povolenie od mesta. V Oulu to možno urobiť z domu od počítača. Pre obyvateľov je to oveľa rýchlejšie a ľahšie.