Krajiny EÚ sa nevedia dohodnúť, ako zdaniť internetových gigantov

Ecofin v Estónsku. FOTO: Twitter.com

Na neformálnom stretnutí Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) v Talline sa hovorilo o modernizovaní pravidiel európskeho daňového systému. Ministri členských krajín Únie sa zhodli na potrebe nových opatrení, ktoré pomôžu férovému zdaneniu digitálnych gigantov ako Google, Amazon či Apple. V názoroch na ich konkrétnu podobu sa však štáty rozchádzajú.

Návrh veľkej štvorky

Ministri financií Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska prišli minulý týždeň s návrhom nových opatrení, ktoré by veľkým internetovým spoločnostiam sťažili obchádzanie platenia daní. Presadzujú, aby nadnárodné korporácie namiesto odvádzania daní zo zisku, platili dane z obratu v každej členskej krajine, v ktorej pôsobia.

„Nemôžeme sa ďalej prizerať, ako tieto spoločnosti podnikajú v Európe a pritom platia minimálne dane do našich rozpočtov,“ reagujú ministri v správe.

Počas uplynulého víkendu sa v Talline pod návrh podpísali aj šéfovia rezortov financií Rumunska, Bulharska, Portugalska, Grécka, Slovinska a Rakúska. Verejne podporilo iniciatívu aj Belgicko a Holandsko.

https://euractiv.sk/clanky/danova-politika/tallin-medzinarodne-pravidla-proti-danovym-unikom-su-zastarane/

Signatári dokumentu upozorňujú na potrebu okamžitého riešenia problému. Preto načrtli zriadenie novej „vyrovnávacej dane“, ktorá zvýši daňové príjmy z digitálnej ekonomiky na úroveň korporátnych daní v jednotlivých krajinách.

Podpora estónskeho prístupu

V Talline sa však ukázalo, že návrh veľkej štvorky nemá podporu všetkých členských štátov. Predovšetkým menšie krajiny majú strach z ekonomických dôsledkov takéhoto kroku.

Dánsky minister financií Kristian Jensen upozornil, že zavedenie nových daní môže vyhnať inovatívne spoločnosti preč z Európy. „Musíme byť preto veľmi opatrní,“ povedal novinárom dánsky politik.

Rezervovaný postoj k zdaňovaniu obratu zaujalo aj Luxembursko, ktoré je vďaka nízkemu daňovému zaťaženiu jednou z krajín, kde si nadnárodné spoločnosti zriaďujú trvalé sídlo. „Nie je jasné, či to bude fungovať. Stovky rokov sme zvyknutí zdaňovať zisky. Ak to chceme zmeniť, musíme to najprv poriadne premyslieť a spraviť to spoločne (na globálnej úrovni),“ povedal v Estónsku luxemburský minister Pierre Gramega.

Niektoré členské krajiny majú tiež obavy z reakcie USA, keďže plánované opatrenia cielia hlavne na 4 americké firmy: Google, Apple, Facebook a Amazon. Zástupcovia Českej republiky a Malty si navyše myslia, že zavedenie dane z obratu bude technicky veľmi náročné.

https://euractiv.sk/clanky/analyzy/ministri-financii-sa-dohodli-na-novej-legislative-proti-danovym-unikom/

S alternatívnym návrhom zdaňovania digitálnych spoločností prišlo minulý týždeň estónske predsedníctvo. Predstavitelia pobaltského štátu varujú pred rizikami ad hoc opatrení a uprednostňujú štrukturálnejšie a dlhodobejšie zmeny. V správe, ktorá bola zverejnená minulý týždeň, Estónci navrhujú, aby spoločnostiam vznikali daňové povinnosti v mieste, kde svojou činnosťou vytvárajú pridanú hodnotu. Doterajšie pravidlo, podľa ktorého firme vzniká daňová povinnosť len ak je fyzicky prítomná v krajine, chcú Estónci zrušiť. Určujúce pre nich bude, či je spoločnosť na danom území prítomná digitálne.

„Pôjde o akýsi druh virtuálneho trvalého sídla. Hoci firma nebude mať fyzickú prítomnosť v krajine, kde vytvára svoj zisk, bude sa riadiť daňovými reguláciami danej krajiny, “ píše sa v správe.

Slovenské stanovisko

Aj slovenské ministerstvo vníma zdaňovanie digitálnej ekonomiky ako veľkú výzvu. Rezort víta snahu estónskeho predsedníctva definovať novú digitálnu prevádzkareň. Jedná sa však o „beh na dlhú trať,“ uviedlo ministerstvo pre EurActiv.sk.

Rezort financií sa zhoduje s ostatnými európskymi krajinami v tom, že zdaňovanie digitálnej ekonomiky je treba riešiť na globálnej úrovni. Zároveň ale podporuje prijatie rýchlych riešení v rámci EÚ.

„Podporujeme riešenie navrhované ministrami financií Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska vo forme tzv. „vyrovnávacej dane“, ktorá predstavuje rýchle riešenie zdaňovania digitálnej ekonomiky, dôležité však je nájsť globálne riešenie. Kľúčová bude aktivita OECD, ktorá je pre tento projekt smerodajná,“ napísal v stanovisku rezort.

Problémy s digitálnou ekonomikou

Podľa súčasných pravidiel online spoločnosti podliehajú zdaneniu len v mieste, kde majú trvalé sídlo, a teda bez ohľadu na to, kde poskytujú svoje služby a produkty. Nadnárodné internetové korporácie tak priznávajú takmer všetky svoje zisky v krajinách s najnižším daňovým zaťažením, ako napríklad Írsko.

Podľa správy europoslanca zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov Paula Tanga len v prípade Facebooku a Googlu prišla Európska únia v priebehu rokov 2013-2015 na daňových príjmoch o 5,4 miliárd eur.

Tang poukazuje na to, že kým za hranicami EÚ Facebook odvádza zo zisku 28 – 44 percentnú daň, v EÚ je táto hodnota niekde na úrovni 0,03 – 0,10 percenta.

Podľa estónskej správy pritom podiel digitálnej ekonomiky na globálnom trhu veľmi rýchlo rastie. Najviditeľnejšie je to pri pohľade na tržné hodnoty najväčších globálnych spoločností. Kým v minulosti medzi nimi boli ExxonMobile, General Electric, Microsoft, Citigroup, či AT&T dnes sú to internetové firmy ako Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon alebo Facebook.