array(0) { } NULL Začal sa Týždeň zodpovedného podnikania – euractiv.sk

Začal sa Týždeň zodpovedného podnikania

Komerčný obsah

V rámci Týždňa zodpovedného podnikania sa uskutoční aj najväčšia konferencia o zodpovednom podnikaní v strednej a východnej Európe, CEE CSR Summit 2016. Sú investície do férových a etických programov iba „pozlátkom“, ktoré odčerpáva firemné zdroje, alebo sú podniky vďaka zodpovednému biznisu finančne zdravšie a životaschopnejšie? Odpovedať budú prvotriedni rečníci z USA, Veľkej Británie či Dánska a viac ako 150 expertov a vrcholových manažérov zo Slovenska, Rakúska, Česka, Poľska a Maďarska. Všetci sa stretnú na CEE CSR summite už 17. mája v Starej Tržnici v Bratislave.

Ľudia plytvajú jedlom aj keď vedia, že je to zlé. Ako to zmeniť?

O koncepte behaviorálneho dizajnu bude na summite hovoriť Sille Krukow, dánska rečníčka a majiteľka spoločnosti Krukow. Mnohí ľudia žijú nad svoje pomery a plytvajú potravinami a energiou, aj keď vedia, že to je zlé. „Väčšina ľudí má správne pohnútky, ale nesprávnu možnosť voľby. Nesprávne systémy v našich domácnostiach, v práci alebo v supermarketoch nás často vedú k iracionálnemu správaniu. Napríklad, ak sú v našich domácnostiach alebo na recepciách príliš veľké taniere, máme tendenciu nabrať si viac, ako dokážeme reálne zjesť,“ vysvetľuje Krukow, ktorá na konferencii porozpráva aj o tom, a aký vplyv majú základné ľudské inštinkty a návyky na rozhodovanie jednotlivcov a inštitúcií.

 

O podnikových financiách by mali rozhodovať i radoví zamestnanci

Aj upratovačka či umývač riadov by mali rozhodovať o podnikových financiách. Myslí si to Ari Weinzweig z jednej z najúspešnejších malých firiem v Amerike, Zingerman´s, ktorý sa podelí o viac ako desaťročné skúsenosti s konceptom Open Book Managementu. Okrem toho porozpráva, prečo Open Book Management prináša firmám excelentné výsledky a v čom spočíva jeho prínos ale aj o tom, ako zlepšiť transparentnosť a zároveň ziskovosť firmy.

Budúcnosť praje udržateľným inováciám

Do ktorých sa však oplatí dlhodobo investovať? Užitočnú platformu pre identifikáciu inovácií, ktoré sú šité na mieru danej firme, ponúka spoločnosť Synoptica. Jej generálny riaditeľ Stephen Mooney  bude jedným z hlavných rečníkov na CEE CSR Summit-e. Reč bude aj o tom, že sociálne inovácie a vysoká finančná návratnosť sú len dve strany tej istej mince.

 

Zodpovedné produkty predstavia firmy na trhovisku

Ekologické stánky 24 firiem a začínajúcich start-upov budú otvorené po summite aj pre verejnosť. Zodpovedné produkty a nápady predstaví  napríklad ekodrogéria Asante. V stánku vám predstavia nielen svoju pestrú ponuku produktov, ale dozviete sa aj, ako môžete ušetriť peniaze za obaly, ktoré by ste bežne vyhadzovali. Zástupcovia spoločnosti GreenCoop družstvo a víťazi ocenenia Via Bona Slovakia 2015 v kategórii Zelená firma vám ukážu, že slovenskú zeleninu možno pestovať poctivo, kvalitne a zároveň maximálne ekologicky. Príďte zistiť, ako fungujú skleníky využívajúce geotermálnu energiu a zahryznite sa do veselej paradajky. Zástupcovia spoločnosti Octago predstavia cvičenia s vlastnou váhou, ale tiež vám predstavia unikátne vonkajšie ihriská, ktoré hýbu životom v mestách či na školách.

 

V rámci sprievodných podujatí Týždňa zodpovedného podnikania sa uskutočnia aj dve diskusie o tom,  ako neplytvať jedlom a ako podnikať v Európe zodpovedne. Obe diskusie sú otvorené pre verejnosť a konajú sa v stredu a vo štvrtok v Impact HUBe.

 

Viac informácií o Týždni zodpovedného podnikania nájdete na http://www.cee-csr-summit.eu/