array(0) { } NULL Slováci sa môžu podpísať pod petíciu za prvú antiextrémistickú smernicu EÚ – euractiv.sk

Slováci sa môžu podpísať pod petíciu za prvú antiextrémistickú smernicu EÚ

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Európska občianska iniciatíva (ECI) „Stop extrémizmu“ odštartovala aktívny boj proti terorizmu v Európe a chce meniť európsku legislatívu. Európskej komisii predložila súbor právnych úprav a ochranných opatrení proti extrémizmu a na ochranu hospodárstva EÚ.

Iniciatíva chce do 12. júla 2018 získať milión petičných podpisov občanov z minimálne siedmich krajín EÚ, aby sa Európska komisia začala predloženými návrhmi zaoberať.

Prijatím komplexnej antiextrémistickej smernice by chcela vyplniť súčasné medzery v boji proti extrémizmu. Európska komisia zaregistrovala iniciatívu 12. júna.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/socialne-media-spolupracuju-v-odstanovani-extremistickeho-obsahu/

Komplexný plán opatrení

Ako uvádza iniciatíva, len v roku 2016 bolo v Európe zatknutých v súvislosti s extrémisticky motivovanými činmi 1002 osôb.

„Terorizmus si v minulom roku vyžiadal v Európe 142 úmrtí a 379 vážnych zranení. V súvislosti s extrémistickým násilím sme v roku 2015 celosvetovo zaplatili viac než 11 miliárd eur. To je takmer 80-násobok ročného rozpočtu, ktorý má na jeden rok k dispozícií Európska únia,” informovala prostredníctvom TASR konzultantka projektu Mária Adamová.

Iniciatíva žiada, aby smernica pokrývala tieto body. Zdroj: Stopextremism.eu

Európska občianska iniciatíva v tejto súvislosti vypracovala komplexný plán opatrení. Požaduje európsku antiextrémistickú smernicu, ktorá by mala zahŕňať definíciu extrémizmu vychádzajúcu z Charty základných práv EÚ, výstražný zoznam extrémistických organizácií a jednotlivcov, zlepšenie spravodajského zdieľania informácií medzi bezpečnostnými agentúrami a úradmi, zmeny v pracovnom práve ako napríklad zjednodušenie výpovedí z práce pre extrémistov, zjednodušenie uplatňovania náhrad škody od extrémistov, označenie a odhaľovanie zahraničného financovania a pokuty.

Registrácia a ochrana osobných údajov

„Registráciou sa petícia stala oficiálnou a od tohto dňa ju až do 12. júna 2018 môžu podpísať všetci občania EÚ vrátane Slovákov, ktorí majú volebné právo, teda dosiahli vek 18 rokov. Môžu tak urobiť aj prostredníctvom oficiálnej stránky,“ vysvetlila Mária Adamová.

Podľa nej získané osobné údaje nemôžu byť použité na žiadny iný účel. Organizátori sú povinní ich zničiť mesiac po predložení iniciatívy, čo je jedným z najdôležitejších pravidiel pre organizátorov akejkoľvek európskej občianskej iniciatívy, doplnila konzultantka.

Údaje vyplývajúce z oficiálnych prehlásení o podpore sa k týmto organizáciám nedostanú. Spracovávať ich bude už priamo Európska komisia.

Komisia iniciatívu posúdi o rok

Ako pre TASR potvrdila Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, iniciatívu občanov musí podporiť aspoň milión občanov EÚ z minimálne siedmich členských krajín.

„V každom z týchto siedmich členských štátov je potrebné zozbierať stanovený minimálny počet vyhlásení o podpore, na Slovensku je to 9750 podpisov,” spresnila.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/ako-na-extremizmus-mladi-radia-mladym/

Po zozbieraní milióna podpisov organizátori odprezentujú iniciatívu pred Komisiou, ktorá ju posúdi.

„V priebehu troch mesiacov po doručení iniciatívy sa zástupcovia Komisie stretnú s organizátormi, ktorí budú mať príležitosť na vysvetlenie otázok, ktoré sú predmetom iniciatívy.,” uviedla Ludviková.

Organizátori budú mať podľa nej možnosť predstaviť svoju iniciatívu na verejnom vypočutí, ktoré sa uskutoční v Európskom parlamente.

Komisia následne prijme oficiálne stanovisko, v ktorom uvedie, aké opatrenia má v úmysle prijať a svoje konanie odôvodní. Stanovisko formálne schvaľuje kolégium komisárov a uverejňuje sa vo všetkých úradných jazykoch EÚ, dodala Ludviková.

„Komisia nemá povinnosť navrhnúť právny akt na základe iniciatívy,“ upozornila. „Ak sa však Komisia rozhodne prijať legislatívny návrh, začne sa riadny legislatívny postup,“ dodalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.